(Vapur ve Sokak Sanatçıları facebook – 13 Şubat 2015)

Vapur ve Sokak Sanatçıları, müziklerine yapılan zabıta ve polis müdahalesine karşı sokaklara çağırıyor.

1 Ocak itibariyle şehir hatları vapurlarına getirilen özel güvenliğin ilk icraatı vapurda müziği engellemek oldu. Bununla beraber, iskele meydanında sokak müziği yapan sanatçılara İBB zabıtaları polis eşliğinde müdahale etmeye başladı. Müdahale sırasında sanatçıların enstrümanlarını kırdılar veya el koydular. Dayanağı belirsiz bu uygulamalara ek olarak Kadıköy Belediyesi’nin daha önce uygulamaya koyduğu sözde ‘özgürlük alanı’ olan mavi noktalarda zabıta, sanatçıları 17:00-19:00 aralığına sıkıştırıyor; bu saatler dışında müzik yapanlara fiili olarak müdahale ediyor.

music2

Vapur ve sokak müzisyenleri müzik yaparak hayatta kalmanın oldukça az yolu varken birinin daha yok edilmeye, sanat sokaktan, vapurdan, kamusal alanlardan koparılmaya çalışıldığını savunuyor. Ortak yasam alanlarına yapılan bu saldırılara karşı vapurlarda, sokaklarda, metro girişlerinde herhangi bir engelleme olmadan müzik yapmaya devam etmek istediklerini söylüyorlar.

Müzisyenler vapurlarda martılara simit atarken, sokakta yürürken müziklerini dinlemeye devam etmek isteyen, bu saldırılara karşı olan herkesi 14 Şubat Cumartesi saat 13.00’te Kadıköy Boğa’ya bekliyorlar.

Vapur ve Sokak Müzisyenlerinin programı şöyle: 

13.00 – Boğa’da toplanma ve müziklerle iskele meydanına yürüyüş

14.15 – Kadıkoy’den Beşiktaş vapuruna biniş

14.45 – Beşiktas’tan Kadıkoy vapuruna binerek geri dönüş

15.30 – Kadıkoy İskele Meydanı’nda basın açıklaması