(Sendika – 12 Şubat 2015)

İzmir’in Menderes ilçesine bağlı Karakuyu köyünde açılmak istenen taş ocağının dün (12 Şubat) yapılması planlanan ÇED toplantısını köylüler yaptırmadı.

Surtaş maden şirketinin Menderes’in Karakuyu Köyü’nün yaklaşık 600 metre yakınına yapmayı planladığı taş ocağının ÇED toplantısını köylüler yaptırmadı.  Ege’ de Sonsöz’ün haberine göre, bugün (12 Şubat) köy meydanında düzenlenecek toplantıya akın eden köylüler, protestolarıyla toplantıya engel oldu. Köylülerin tepkisi nedeniyle şirket görevlileri toplantının yapılacağı kahvehanenin üst katına sığınmak zorunda kalırken köylüler zaman zaman da jandarmayla karşı karşıya geldi. ÇED toplantısı yapılmadı, toplantının yapılamadığına dair de tutanak tutuldu.

mend

Köy halkı adına hukuki mücadeleyi sürdüren Avukat Şehrazat Mercan süreç hakkında bilgi verirken, olaylar nedeniyle tutanağın kaymakamlık binasında tutulmak istenmesine de tepki gösterdi.

Mercan, “Yetkililer tutanağın kaymakamlık binasında tutulmasını istedi. Bu gibi durumlarda tutanak yerinde tutulur, kaymakamın makam odasında bu tür işler olmaz” dedi.

Karakuyu köylüsü taşocağına karşı daha önce de eylem yapmıştı. 1 Şubat’ta köylüler, köylerine yakın bir mesafede yapılması planlanan taş ocağını yaptıkları yürüyüş ile protesto etmişti. Köy meydanında toplanan yurttaşlar, “Ferman padişahınsa dağlar bizimdir”, “Burası efe köy” ve “Diren Karakuyu” dövizleri taşıyarak, taş ocağının yapılacağı alan doğru yürüyüşe geçmişti.

mend3