(Diken.com.tr – 12 Şubat 2015)

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için yaptırıldığı ileri sürülen İzmir’in Urla ilçesi Zeytineli köyü Hacılar koyundaki kaçak villaların bulunduğu tarım ve doğal SİT alanı arazinin imar planını değiştirdi. Yeni planda, villaların da içinde bulunduğu arazi ‘konut alanı’ olarak belirlendi.

Daha önce 1’inci derece SİT’ten 3’üncü derece SİT alanına dönüştürülen alanda yapılan son imar değişikliğinin, TMMOB’ye bağlı odaların açtığı davalara karşı gerçekleştirildiği öne sürüldü.

Erdoğan ’35 yıl önce yapıldı’ demişti

Erdoğan’ın da geçtiğimiz yıllarda zaman zaman ailesiyle gelip tatil yaptığı Hacılar koyundaki villalar 17 Aralık sürecinde yayınlanan ses kayıtlarıyla Türkiye’nin gündemine gelmişti.

Koyda villası olan, Erdoğan’ın yakın dostu işadamı Latif Topbaş’ın yeni yapılan iki inşaatla ilgili çeşitli kişilerle ve Erdoğan’la telefon görüşmelerinin ses kayıtları yayınlanmıştı. Kaba inşaatı biten iki villanın Erdoğan ve ailesi için yapıldığı öne sürülmüştü.

Erdoğan, Urla Zeytineli köyündeki villalar için, “Onlar 35 yıl önce yapıldı” demişti. Ancak hem Google Earth görüntüleri, hem de ortaya çıkan fotoğraflarla bu villaların son birkaç yıl içinde yapıldığı ortaya çıkmıştı.

3’üncü derece SİT alanına dönüştürülmüştü

urla2

Tartışmalar sürerken söz konusu arazi, İzmir 1 No’lu Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu tarafından 1’nci derece doğal SİT alanı kapsamından, inşaata izin verilen 3’üncü derece SİT alanına dönüştürülmüştü.

Bunun üzerine Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi, Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ve Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, komisyon kararının iptali için yargıya başvurmuştu.

Yeni imar planlarında 40 bin metrekarelik alan konuta ayrıldı

Yargı süreci henüz sonlanmamışken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, villaların yer aldığı Zeytineli Köyü Hacılar Koyu için hazırladığı 1/5000’lik ve 1/1000’lik yeni imar planlarını askıya çıkardı.

Buna göre planda, toplam 122 bin 470 metrekarelik alanın, sadece 37 bin 720 metrekarelik bölümü tarım alanı olarak öngörüldü. 6 bin 220 metrekarelik alanın park olarak ayrıldığı planda, 39 bin 355 metrekarelik alan konut alanı yapıldı.

Yapılan bu değişiklikle birlikte konut alanı içinde kalan villalar hakkındaki hukuki tartışmaların sona ereceği öne sürüldü.

SİT alanı değişikliğine karşı dava açan odaların, yeni imar planlarına karşı da yargıya başvurmaya hazırlandığı öğrenildi.