(Ayfer Çalıkıran / Taraf – 15 Şubat 2015)

1982 yılından bu yana Eminönü Halk Eğitim Merkezi olarak kullanılan bina, kurucuları arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bulunduğu Birlik Vakfı’na devrediliyor.

Eminönü ve civar semtlerde yaşayan halka hizmet veren Eminönü Halk Eğitim merkezi kapatıldı. Binanın kapısına asılan kağıtla Eminönü Halk Eğitim Merkezinin Fatih Halk Eğitim Merkezi ile birleştirilmesi nedeniyle kapatıldığı yazıldı.1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile halkevi olarak kullanılan bina, 1982 Nisan ayından itibaren Eminönü Halk Eğitim Merkezi oldu. Otuz üç yıldır Halk eğitim merkezi olarak okuma-yazma, nakış, berberlik ve kuaförlük gibi pek çok branşlarda eğitim veren mülkü Hazine’ye ait olan müdürlük binası Milli Eğitim Bakanlığı’nın kararı ile Birlik Vakfı’na veriliyor.

CUMHURİYETİN KAZANIMLARI YOK EDİLİYOR

Konuya ilişkin Taraf’a değerlendirmede bulunan CHP meclis üyesi Soner Özimer: “Cumhuriyetin kazanımlarından biri de Halk eğitim merkezleridir. Özellikle halkın meslek edinmesi anlamında çok önemli yerler. Cumhuriyetin kazanımları adına üzücü buluyorum. Buranın kaldırılmasının üzücü yanı bir vakıfa verilmesi. Birlik Vakfı’nın halk eğitim merkezlerinde olduğu gibi halkı meslek sahibi yapacak bir kurum değil. Son dönemde özellikle hükümete yakınlığı ile bilinen vakıflar çok fazla ön plana çıkarıldı. Vakfın kurucuları siyasetin önemli isimleri olduğu için buraya verildiğini düşünüyorum.” Eminönü Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ilk kez 1978 yılında; şu anda “Türk Edebiyat Vakfı” olan Divan yolundaki eski Cevri Kalfa İlkokulu’nda kurularak faaliyete geçmişti. İlk aşamada giyim, çiçek, daktilografi, nakış, kalorifer ateşçiliği, okuma-yazma ve halk oyunları gibi branşlarda kurslar başlatmış ve daha sonraki öğretim döneminde branşlar ve çalışmalar hızlanarak devam etmişti. 1978 yılından 1982 yılına kadar bu binada çalışmalarını sürdüren Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü 1982 yılı Nisan ayında Bab-ı Ali caddesindeki bulunduğu binaya taşındı. Şu an faaliyetlerini sürdürdüğü bina 1934 yılında Atatürk’ün emri ile Eminönü Halk Evi olarak yapıldı ve yaygın olarak eğitim merkezi olarak hizmet verdi. Bina 1981 yılında 5830 sayılı kanunun 7. maddesine göre Eminönü Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne tahsis edildi.

ANAYASA ÖNERİLERİNDE LAİKLİK YOKTU

Milli Türk Talebe Birliği’nin devamı olarak nitelendirilen İstanbul merkezli Birlik Vakfı, 29 Mayıs 1985 yılında kuruldu. Yirmi dört ilde şubesi olan vakfın merkezi Fatih Çemberlitaş’ta bulunuyor. Kurucu üyeler arasında ise AKP’nin tanınmış siyasi yüzleri yer alıyor. Bunların arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan gelirken meclis başkanı Cemil Çiçek, AKP Diyarbakır Milletvekili Abdülkadir Aksu da var. Vakıf adını daha 2012 yılında hazırladığı Anayasa teklifi ile duyurdu. Yeni Anayasa kitapçığı sunan Vakıf, bütün vatandaşların alkole karşı korunmasını önerdi. Ayrıca Anayasa’nın değiştirilemez maddelerinde devletin “laiklik” niteliğine yer verilmezken, “Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür” ifadesi de kaldırıldı. Devletin başkentinin Ankara olduğu hükmüne de değinilmezken, “Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır” öneriler arasına konulmadı.