(Evrensel, bianet – 14 Şubat 2015)

Sokak ve vapur müzisyenleri, sokaklarda, vapurlarda müzik yapmalarını engelleyen uygulamaları protesto ederek, sanata özgürlük talebinde bulundu.

Sokak ve vapur müzisyenleri, sokaklarda, vapurlarda müzik yapmalarını engelleyen uygulamaları protesto etmek amacı ile Kadıköy’de bulunan Altıyol Meydanı’ndan Beşiktaş İskele Meydana kadar yürüyüşü düzenledi. “Sokakta, vapurda, her yerde sanata özgürlük” pankartının açıldığı yürüyüşte müzisyenler sık sık, “İstanbul uyuma sanatına sahip çık”, “Sokakta, vapurda müziğime dokunma”, “Sokaklar sanatla özgürleşecek” sloganları atıldı.

muzik4

Yürüyüşün ardından Kadıköy’den vapura binerek Beşiktaş’tan arkadaşlarını alan grup tekrar Kadıköy’de bulunan Beşiktaş İskele Meydanı’na gelerek burada basın açıklaması gerçekleştirdi. Grup adına basın açıklamasını yapan müzisyen Ateş Bend, yıllardır İstanbul sokaklarında, vapurlarında, iskelelerinde, metro istasyonlarında müzik yaptıklarını belirterek, hem mesleklerini yaptıklarını hem de müziklerini müzikseverlerle buluşturduklarını ifade etti.

‘UYGULAMALAR MÜZİSYENLERİN UMUTLARINA DARBE VURUYOR’

Sokağın sanatçının elçilik görevini aracısız biçimde yerine getirdiği kamusal bir özgürlük ve yaşam alanı olduğunu belirten Bend, bu yüzden sanatçıların ürettiklerini sergi, konseri tiyatro, sinema gibi mekanlar dışında sokakta da paylaştıklarını ifade etti. 1 Ocak 2015 tarihi itibari ile şehir hatları vapurlarında müzik yapılmasının yasaklandığını dile getiren Bend, Kadıköy iskele meydanında müzisyenlere sert müdahalelerde bulunulduğunu, sanatçıların ekmek teknesi olan müzik araçlarının kırıldığını kaydetti. Kadıköy sokaklarında ve belediyenin belirlediği mavi noktalarda müzik yapma hakkının 17.00-19.00 saatleri arasına sıkıştırıldığını belirten Bend, bu zaman diliminde de müzisyenlerin taciz edildiğini ifade etti. Müzik icra ederek geçinmenin zaten zor olduğunu, yapılan müdahalelerin bir çok müzisyenin umuduna darbe vurduğunu belirten Bend, haklarını alana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti.

muzik5

Son bir ayda zabıtaların baskıları arttı

Dört yıldır sokak müzisyenliği yapan Taylan Atar, son bir ayda zabıtaların baskılarının arttığını söyledi.

“Belediyenin belirlediği mavi noktalarda belirli saatler müzik yapılabileceği belirtiliyor. Bu saatleri alabilmek için başvuru yapılıyor, ancak ikişer saat düşüyor.”

“Sanatın bölgesi olmaz. Buna iktidar, belediye başkanı karar veremez.  İktidarın sanatla sorunları var, sıra bize kadar geldi. ‘Kaldırım işgali’ ile suçlanıyoruz. Halkın meydanında halk olarak müzik yapıyoruz.”

“Çikolata verdiler, paradan daha mutlu oldum”

Evrencan Gümüş bir yıldır vapur müzisyenliği yaptığını, engellenmeye çalışıldığında da halkın karşı çıktığını söyledi.

“Dinlemediğini sanıyorsunuz ama ‘yasak’ dendiği an ‘Ne yasağı’ diye tepki gösteriyorlar. Derdim para kazanmak değil, sevgi için bunu yapıyorum. Bir gün biri çikolata verdi, paradan daha mutlu oldum.”

muzik3

Cansında konservatuar öğrencisi olduğunu iki yıldır vapurda müzik yaptığını anlatırkenvapur görevlileri gelip durduruyordu,  özel güvenlik görevlileri hiç izin vermiyor” dedi.

“Müzik aletim altı yıldır vapurda”

On yıldır vapur ve sokak müzisyenliği yapan Hakan, özel güvenlik görevlileri vapurda görevlendirilmeden önce vapur görevlilerinin engellemeler yaptığını anlattı.

“2009’da müzik aletlerimi aldılar. Hala vapurda duruyor. On yılda beş kez karakola götürüldüm.

“Vapur görevlileri gelip durduruyordu,  özel güvenlik görevlileri hiç izin vermiyor. Vapurdan inince zabıtalar bizi karşılıyor. Gürültü nedeniyle 96 lira ceza kesiyorlar. Müzik aletlerimizi de almak istiyorlar ama vermiyorum. Bizi dinleyen insanlar da yanımızdalar.”

“Vapur yolcuları keyifle dinliyor”

Konuştuğumuz vapur yolcuları da müzikten memnun olduklarını söyledi.  Derya, vapur müzisyenliğinin gelenekselleştiğini anlatarak “İnsanlar  genelde keyifle dinliyor, ben de öyle. Her şeyin yasaklanması hiç hoş değil” dedi.

muzik2

Ankara’dan gelen genç bir çift de ilk ke karşılaştıkları vapur müzisyenlerinin müziğinden keyif aldıklarını anlattı.

Sokak ve vapur müzisyenlerinin eylemi sokaktan vapura taşınıp yine sokakta sona erdi. Müziklerinin ise her zaman her yerde duyulmaya devam edeceğini söylediler.