(Evrensel – 15 Şubat 2015)

Mersin’de Nükleer Santral Karşıtı Platform’un çağrısıyla bir araya gelen binlerce kişi ‘Nükleer santrale hayır’ dedi.

mersin1emersin7

Tevfik Sırrı Gür Stadı’na yapılan yürüyüşle başlayan mitinge Mersin milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü (HDP) ve Aytuğ Atıcı (CHP), TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, KESK’e bağlı sendikaların şubeleri, ilçe belediye başkanları, Mersin Barosu, EMEP, HDP, SYKP, YSGP de katılarak destek verdi.

Miting çağrısı yapılırken çocuklara da oyuncaklarıyla gelme çağrısı yapılmıştı. Çocuklar mitinge oyuncaklarıyla katılırken, yoğun katılımlarıyla dikkat çektiler. Nükleer patlamalardan kaçarken oyuncağını alamayan çocukları “Anne oyuncağım kaldı” sözüne atıf yapılarak, çocukların getirdiği oyuncaklar, oyuncak anıtına atıldı.

Özgecan Aslan’ın katledilmesini protesto için otogarda basın açıklaması yaparak mitinge gelmek isteyen grubun yürüyüşüne izin verilmemesi de mitingde protesto edildi. Mitinge katılanlar, mitinge bu grubun gelmesi için yolun açılmasını istedi.

mersin9 mersin8

EY AKP DUY SESİMİZİ!

Nükleer Santral Karşıtı Platform adına konuşan Ful Uğurhan, “Biz nükleer santrallere izin vermemek için toplandık. Katledilen Özgecan Aslan için üzüntülüyüz” diye konuştu. Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı da nükleere karşı olduklarını duyurmak için mitinge Kıbrıs’tan katıldıklarını söyledi.

TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı ise “Ey AKP duy binleri, hepimiz hayır diyoruz. Sesimizi duyurana kadar diren Akkuyu, diren Mersin, diren Sinop diyoruz. Ve durdurana kadar da direneceğiz” dedi.

CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı ise “Bu meydana ilk defa bu kadar onurlu insanın doldurduğu bir alan oldu. Bu mutluluk hepimizin” dedi.

Çernobil’i yaşayan Karadenizlilerin sloganı ise ‘Hamsi limonsuz kalmayacak’ oldu. Karadenizliler “Diren Karadeniz, Akdeniz seninle” pankartı ile Sinop Nükleer Karşıtı Platform pankartlarını açtılar.

mersin6 mersin5

HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de nükleer santrallerin çalışmadığı zaman bile bir tehlike olduğunu belirterek “Bu nedenle yapılması bile bir kazadır” dedi.

TTB Genel Sekreteri Özgen Şener de “Uzun soluklu bir mücadeleyi sürdürüyoruz. ÇED raporu eksik. Suya, gıdaya radyasyon ulaşıyor. Daha kaza olmadan çocuklarda kanser riski artıyor. Patlaması halinde bir felaketten bahsediyoruz” dedi.

mersin1d mersin1c mersin1b mersin1a mersin1 mersin0a mersin0