Bir parçamız daha koparıldı dün canımızdan. Basın emekçisi dostumuz, Yeldeğirmeni Dayanışması’ndan Nuh Köklü’yü bir hiç yüzünden, koskoca bir karanlığın doğurduğu bir nefret cinayetinde kaybettik.

Üzerimize koşa koşa gelen, adını da “İç Güvenlik” koydukları resmi faşizm ilanına karşı maske takarak, neşeyle, nuhköklü3#DirenÖzgürlük diyerek ses etmekten geliyor, dostlarıyla karın neşesini çıkarıyordu. İçine sokulmaya çalışıldığımız sonsuz karanlık, dün akşam da kartopu kadar masumane bir oyun oynayan kadınlı erkekli, mutlu insanları mala zarar gelmesi bahanesiyle hedef alan bir katille çıktı ortaya. Bir yandan elindeki bıçağı sallıyor, bir yandan da“Hepinizi öldürürüm, raporum var ertesi gün de elimi kolumu sallar çıkarım” diyordu. Bu karanlığı tanıyoruz, “Emri ben verdim”lerden, vahşeti destan addederek kutsayanlardan, komşulara muhbir; esnafa asker, polis, yargıç rolü biçenlerden biliyoruz. Ülkede türküden çok katilin ve tecavüzcünün sesi çıkıyor artık. Özgecan’a yeterince ağlayamadan Nuh’u kaybediyoruz!

“Millet”in konuşmayı dahi beceremeyen, birbirine tekme sallayan, yumruk atan utanç kaynağı vekilleri; savaş ilanı gibi, tehditten beter demeçler veren bürokratlar; suçu cezalandırmakla ve adaleti yerine getirmekle değil cezasızlığı korumakla mesul gibi işletilen hukuğun, ötekileştirmenin, nefretin, cinayetin, tecavüzün, yalnızlaşmanın ve toplu kabusun mimarları! Bilin ki her birimizin üstüne boca ettiğiniz bu pisliği atacağız üzerimizden! Sıkıştığınız köşelerde korkunuzu dehşeti kullanarak saklamaya çalışıyorsunuz. Bizimse hala görüyor gözlerimiz.  Tamamen iflas etmiş, çökmüşsünüz; kadına, çocuğa, işçiye, engelliye, size benzemeyene nefret kusuyor, hak arayana ölüm sunarak ayakta kalabileceğinizi sanıyorsunuz, biliyoruz. Özgecan’ın kalbi sizin yüzünüzden son kez dehşet içinde attı, Nuh dün akşam sizin yüzünüzden yattı kara boylu boyunca. Unutmuyoruz!

Ama size sözümüzdür; gündelik hayatımızı cehenneme çeviren tüm bu zalim karanlığa; kartopundan cinayet sebebi, çocuklardan katil yaratan bu çağa ve zihniyete inat, #YaşamıSavun‘maktan vazgeçmek yok! Hayatlarımız için birleşeceğiz, tüm bu kokuşmuşluğu, tüm bu alt üst olmuşluğu el ele defedeceğiz! 

Bir kez daha, bu sefer Nuh’un sesiyle haykırıyoruz adalet, özgürlük ve hakikat savaşımızı. Saat 19:00’da, son kez uzandığı yerde, Yeldeğirmeni – Karakolhane Caddesi’nde buluşuyoruz.

Sen de gel, Nuh’un, özgür bir hayatı yeniden kurma tutkusunun sesi ol.

Kuzey Ormanları Savunması

İstanbul Kent Savunması

nuhköklü-marmarayısavun