(Sendika – 18 Şubat 2015)

Arhavi ve Fındıklı dereleri üzerine kurulması projelendirilen Taşdibi HES ÇED bilgilendirme toplantısı Arhavi’de de yaptırılmadı.

Arhavi ve Fındıklı dereleri üzerine yapılmak istenen ÇED için dün (17 Şubat) Fındıklı’da yapılamayan toplantı bugün de Arhavi’de engellendi. Sabah erken saatlerde toplana1tının yapılacağı yer olarak düşünülen BKM düğün salonu önünde toplanan Arhavi halkı toplnatı saatine kadar bekledi. Fındıklı’da olduğu gibi Arhavi’ye de gelemeyen şirket yetkililerinin toplantıya gelmediğine dair tutanak tutan Arhavi Doğa Koruma Platformu (ADOKOP) üyeleri BKM önünde basın açıklması yaptı.

ADOKOP adına basın açıklamasını okuyan Nuran Pişmişoğlu Arhavi’nin tutsak edilmek istenen doğası için geldiklerini açıkladı. “Burada insanın, balığın, kuşun, ayının yaşam hakkı için, atalarımızdan bizlere yıllar boyu miras bırakılmış derelerimizin, vadilerimizin, topraklarımızın hakkı için toplandık” diyen Pişmişoğlu, Arhavi’yi korumanın 3-5 kişinin değil tüm Arhavililerin sorumluluğu olduğunu hatırlattı.

Fındıklı halkını da selamlayan ADOKOP “Fındıklı örneğinde görüyoruz ki, direnen ve birlik olan halklar karşısında hiçbir güç duramıyor. Gelin, hep birlikte cennet Arhavi’mize sahip çıkalım. Bir avuç insanın neler başarabildiğini bu yaz gördük. Direnirsek, kazanırız” diyerek herkesi doğanın talanına karşı mücadeleye çağırdı.

a3