(Ereglibulteni – 16 Şubat 2015)

Zonguldak’ın Devrek ilçesine bağlı Çaydeğirmeni beldesinde, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiği HES projesinin inşaatına devam eden şirket, yurttaşlar tarafından protesto edildi.

z4

Zonguldak’ın Devrek ilçesine bağlı Çaydeğirmeni beldesinde, Reis Enerji isimli şirketin başlatmış olduğu ve yapımı devam eden HES projesine Zonguldak İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Karara rağmen HES şirketinin inşaata devam etmesi Devrek halkı tarafından Çaydeğirmeni merkezinde yapılan yürüyüşle protesto edildi. Projeye karşı gösterdikleri mücadele etmeyi sürdüreceklerini vurgulayan yurttaşların protestosu sırasında, bir de basın açıklaması yapıldı.

z3 z2

Ortak basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararını ilgili taraf en geç 30 iş günü içinde uygulaması anayasal zorunluluktur. Buna rağmen HES şirketi Burhanoğlu ve Erenler köyü hudutlarında yüksek gerilim hattının alt yapısını hazırlamaya başlamıştır. Bu talan sadece bu bölgeye değil Anadolu’nun her bölgesinde yeraltı yerüstü rantın olduğu her yerde vardır. Bunlar Yırca’da binlerce zeytin ağacını izin almadan kestiler. Yargı kararı beklenmeden kesim yapıldı. Yargı kararını verdikten sonra iş işten geçmiş oldu. Bu talana dur demezsek yarın da aynı olay bizim başımıza gelebilir. Ülkemizi, bölgemizi talan edenlere yasal zemin hazırlayan izin verenlerin üst makamında olanlardan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta ile yerelde Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Gebeşi’i de yanına alarak projeyi gazetelerde öve öve bitirememektedirler. Halkın çıkarlarını göz ardı edip, şirketin yanında yer alanlara karşı haklı mücadelemizi, direnmemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Yurdun birçok tarafında kazanan çevrecilere biz de dahil olacağız.” <br> Geçtiğimiz günlerde Trab(zon)guldak Kültür Günleri etkinliğine katılmak üzere Zonguldak’a gelen, eski Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, şirketin yürüttüğü Çayaltı HES 1 ve Çayaltı HES 2 projelerini yerinde görmüştü. Haziran ayında yapılacak Genel Seçimler öncesinde AKP’den milletvekili adayı olmak için kısa süre önce Bakan Yardımcılığı görevinden istifa eden Balta, çalışmanın doğaya hiç zarar vermeden yapıldığını savunan eski Bakan Yardımcısı Balta, şirkete övgüler yağdırmıştı.

z1