(Yeryüzüne Özgürlük – 23 Şubat 2015)

İstanbul Kısırkaya’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından kurulan ​‘​Kısırkaya Geçici Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Bahçeli Yaşam Alanı’na ​karşı başlatılan kampanyaya yurt dışından da destek gelmeye başladı.

72 hektarlık alana inşa edilen ve 20 bin köpek kapasiteli ‘bakım evi’nin İstanbul sokaklarında yaşayan hayvanları         alışmış oldukları doğal ortamlarından alınıp bir arada ve gözden uzakta hapsedileceğine; söz konusu alanın doğal       şartlarının barınak yapımına uygun olmadığına vurgu yapan aktivistler geçtiğimiz ay Kısırkaya’da geniş çaplı bir eylem düzenlemişlerdi. Eylemi, yapılan uluslararası dayanışma çağrısına Yunanistan, Rusya, İsviçre ve Almanya’dan da hayvan özgürlüğü aktivistlerinin destek eylemleri takip etti.

13 Şubat Cuma günü, Moskova’daki Türkiye Büyükelçiliği’nin önünde eylem yapmak üzere toplanan Rusyalı hayvankısırkaya rusya   özgürlüğü aktivistleri, Rusya polis teşkilatının eylemi engellemesinden sonra Büyükelçilik binasını karşısında bir protesto gerçekleştirdiler. Eylemi gerçekleştiren ‘Alliance For Animals’ adlı grup, Kısırkaya Bakım Evi’nin kapatılmasını talep ettikleri mektubu büyükelçiliğe ulaştırmaya çalıştılar ancak Rusya polisi ve Türkiyeli yetkililer tarafından reddedildiler. Allience For Animals’ın Facebook sayfasında eylemin ardından yapılan açıklamada:​‘’Türkiye Büyükelçiliği çalışanlarının, çalıştıkları ülkenin vatandaşlarından korkup polisin arkasına saklanarak sergiledikleri tavır bizi hayal kırıklığına uğrattı.’’ sözleri yer aldı.

18 Şubat Çarşamba günü Atina’da hayvan özgürlüğü aktivistleri, Türkiye Büyükelçiliği’nin önünde Kısırkaya mücadelesine destek eylemi düzenlediler. 269 Life adlı örgütün düzenlediği eylemin ardından 3 hayvan özgürlüğü/vegan grubun ve 8 hayvan hakları örgütünün imzaladığı, Kısırkaya Bakım Evi’nin kapatılmasını talep eden mektubu Büyükelçi Kerim Uras’a ulaştırma çabaları, Türkiyeli yetkililer tarafından reddedildi.

kısırkaya yunanistan

Bir diğer destek ise Almanya ve İsviçre’deki hayvan hakları örgütlerinden geldi. Tierschutzbund Zürichadlı oluşum Bern Büyükelçisi Mehmet Tuğrul Gücük’e; Animal Welfare Foundation Berlin adlı oluşum Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni  Karslıoğlu’na gönderdikleri mektuplar ile İBB’nin İstanbul’daki büyük çaplı hayvan ‘bakımevi’ projelerine son vermesini talep ettiler. Ayrıca, sokak hayvanlarının yok edilmesi anlamına gelen bu geniş projelerin sürmesi halinde Avrupalı turistlere Türkiye’ye gitmeme ve boykot etme çağrısında bulunulacağını açıkladılar.

Kısırkaya’ya karşı İstanbul’da yapılacak olan bir sonraki eylem ise 28 Şubat’ta Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi binasının önünde gerçekleştirilecek.

gerçek kısırkaya gerçekleri