(Radikal – 22 Şubat 2015)

Kızıltepe ilçesinde bir grup, çevreyi kirlettiğinin öne sürdükleri termik santrali protesto etti.

Ziyaret köyü yakınlarındaki termik santralin önünde toplanan Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) üyesi bir grup, santralin kapatılmasını istedi.

Gruptaki bazı kişiler tepkilerini tabut taşıyarak gösterirken, bazıları da kendilerini tesisin demir parmaklarına zincirledi.

kızıltepe2

MTDF Başkanı Mehmet Şerif Öter, gruptakiler adına yaptığı açıklamada, santral çevresinde ikamet eden bazı hamilelerin düşük yaptığı bilgisine ulaştıklarını savunarak, “Tesis birçok insanın ölümüne sebep oldu.  Doğa harikası olan Gurs Vadisi’nde daha önce yetişen organik sebze ve meyvelerin yerine şimdi zehirli, hastalıklı ürünler yetişmektedir” dedi.

Ziver Aslan ise dedesi ve babasının santral çevresinde çiftçilik yaptığını ve hiç görmedikleri böcek türleriyle karşılaşmaya başladıklarını ifade etti.

Bölgede önceleri birinci kalitede tütün yetiştirirken şimdilerde tütünden verim alamadıklarını savunan Aslan, “Nar, incir ve domateslerimiz bozuluyor. Bunların hepsi bu santral kurulduktan sonra oldu” şeklinde konuştu.

Grup, oturma eyleminden sonra olaysız dağıldı.