(Yurtgazetesi, Hüseyin Şimşek – 24 Şubat 2015)

Tunceli Üniversitesi Senatosu, Munzur Milli Parkı’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine alınması için başvuruda bulunmayı oy birliği ile onayladı.

İtiraz hakkı bulunmayan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın UNESCO’ya ileteceği başvurunun ardından Munzur Milli Vadisi, Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girecek, yapımı süren madencilik faaliyetleri ile baraj yapımı duracak. Bölgede ayrıca UNESCO üyesi 195 ülkenin imzası olmadan çivi çakılamayacak.

m3

Bir bölgenin UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınması için taşıması gereken 10 şarttan dördünü karşıladığını tespit eden ve Munzur Milli Parkı’nın bu listeye dahil edilmesini onaylayan Tunceli Üniversitesi’nin kararı Rektör Prof. Dr. Durmuş Boztuğ’un AKP’den Milletvekili aday adaylığı için istifa etmesi nedeniyle, yeni rektör ataması yapılana kadar Senato’da kalacak. Tunceli Üniversitesi’nin yeni rektörünün belirlenmesinin ardından, senatonun oy birliği ile aldığı bu karar Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletilecek.

İtiraz hakkı bulunmayan Kültür ve Turizm Bakanlığı, başvuruyu UNESCO’ya, Munzur Milli Parkı’nın Dünya Kültür Mirası listesine girmesine hak kazandıracak 4 şartı iletecek.

Çivi bile çakılamayacak

Munzur Milli Parkı’nın, ilk aşamada geçici olarak UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınması ile birlikte, bölgede 195 UNESCO üyesi ülkenin izni olmadan madencilik ve baraj faaliyetleri başta olmak üzere hiçbir inşaat çalışması yapılamayacak, yapımı süren birçok barajın yapımı durdurulacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile UNESCO arasında hazırlanan plan doğrultusunda Munzur Milli Parkı kademeli olarak asil listeye alınarak sınırsız koruma altına girmiş olacak.