(Çiçek Tahaoğlu / Bianet – 26 Şubat 2015)

Kısırkaya hayvan barınağı projesinin iptali için İBB’ye açılan dava 19 Mart’ta görülecek. İBB’nin yazılı savunmasında projeyi desteklediğini iddia ettiği HAYTAP “Biz İBB’nin tarafında değil, dava açan tarafın yanında olacağız” dedi.

Hayvan hakları savunucularının, İstanbul Kısırkaya’da inşa edilen ve Pendik’te de inşa edileceği duyurulan dev hayvan barınaklarına karşı mücadelesi devam ediyor.

Cumartesi günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önünde barınak projeleri protesto edilecek. Ayrıca Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği’nin İBB’ye açtığı dava 19 Mart’ta İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nde görülecek.

Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği, Kısırkaya’da devam eden inşaatın yürütmesinin durdurulması ve projenin iptali istemiyle İBB’ye dava açmıştı. Mahkeme, bilirkişi heyeti tayin etmeden ve duruşma tarihi belirlenmeden, yürütmenin durdurulması talebini reddetmişti.

19 Mart’ta görülecek ilk duruşmada, projenin iptali talebinin görüşülmesi bekleniyor.

HAYTAP: İBB’nin değil, hayvanların tarafındayız

 

İBB, daha önce mahkemeye verdiği yazılı savunmada, tesis konusunda HAYTAP’la birlikte değerlendirmeler yapıldığını ve HAYTAP’ın projeyi desteklediğini söylemişti.

Ancak 9 Şubat’ta yazılı bir açıklama yapan HAYTAP, “HAYTAP, binlerce hayvanın doldurulacağı, ‘devasa, ölçekli binlerce hayvanın toplanacağı’ bakım evlerine başından beri karşıdır” dedi.

bianet’e konuşan HAYTAP Hukuk Danışmanı ve Koordinatörü avukat Ahmet Kemal Şenpolat, “Biz İBB’nin tarafında değil, dava açan tarafın yanında olacağız. Eğer önceden İBB’ye böyle bir destek verildiyse de 6 Aralık 2014’te HAYTAP yönetimi değişti ve bizim bu konuya yaklaşımımız nettir” dedi.

Cumartesi İBB’nin önünde protesto

Hayvan hakları savunucuları, Cumartesi günü saat 13.00’da Vezneciler Metro İstasyonu önünde buluşacak ve İBB Başkanlığı önüne gidecek.

Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, Dört Ayaklı Şehir, İstanbul Kent Savunması, Sarıyer Kent Dayanışması, Kısırkayalılar Derneği, Yeryüzüne Özgürlük Derneği ve Kuzey Ormanları Savunması’nın çağrısıyla düzenlenecek.

Kısırkaya kampına karşı mücadeleye 100’e yakın hak örgütü destek veriyor.

31 Ocak’ta da Sarıyer’e giderek Kısırkaya kampının önünde yüzlerce kişinin katıldığı bir eylem yapan hayvan hakları savunucuları “Tek bir hayvanı, tek bir ağacı dâhi gözden çıkarmayacağımızı, bu rant ve soykırım projelerine karşı çıkacağımızı bir kez daha haykıracağız” diyor.