(Diken – 27 Şubat 2015)

Bugün İstanbul’un yeni ‘mega projesi’ olarak açıklanan Boğaz’ın altından iki yakayı birbirine bağlayacak üç katlı tünel projesine gelen ilk tepkiler tünelin İstanbul’un ulaşım sorunlarına çözüm bulamayacağı yönünde oldu.

CNN Türk canlı yayınına bağlanan İTÜ İnşaat Fakültesi’nden ulaştırma uzmanları Prof. Dr. Haluk Gerçek ve Doç Dr. Murat Ergün projenin İstanbul’un Ulaştırma Ana Planı’nda olmadığına dikkat çekerek, iki katı motorlu araçlar için hazırlanacak tünelin İstanbul’da araç kullanımını daha fazla teşvik edeceğini vurguladı.

‘Karayoluna teşvik olur’

İstanbul’un yeni bir karayoluna ihtiyacı olmadığını belirten Ergün,“Eğer siz Suudi Arabistan olsanız, petrolünüz olsa karayolu yapın ama değilsiniz. Ben karayolu uzmanıyım ama İstanbul için olması gereken daha fazla raylı sistemdi” diye konuştu.

Ergün, araç kullanımını teşvik edecek projenin hava koşullarını da etkileyeceğinin altını çizdi.

Projenin beş yıl içinde bitirileceğinin açıklanmasıyla ilgili de konuşan Ergün, şunları söyledi: “Yetkililer Marmaray’ın kaç yılda bitirildiğini bilmiyor galiba. On yıl sürdü ve hala bitirilemedi, banliyöyle bağlantısı kurulamadı.”

diken2

‘Makro yaklaşımlar olması gerekirdi’

Ergün gibi, İstanbul’da ulaşım çözümleri için plan bütünlüğüne vurgu yapan Gerçek, “Makro yaklaşımla proje yapmak yerine birisinin aklına bir proje geliyor. Şöyle yapsak iyi olur diyor diyerek projeler üretiyorlar” eleştirisini getirdi.

Ulaştırma ana planında böyle bir projenin olmadığını aksine raylı sistemlere yönelik çalışmaların olduğunu belirten Gerçek, “İki üç katlı, iki katında lastikli araçların geçtiği bir plan önerilmemişti. Planda Marmaray’ın dışında raylı sistemler öngörülmüş. Bunlar üzerinden bir ilerleme yapmak daha doğru olurdu. İstanbul’un ilerinde 700 kilometreyi bulması öngörülen metro hattının bu planla entegre olması gerekirdi”diye konuştu.

İstanbul’da kuzeye yapılaşmanın önünü açacağı ve şimdiden bir doğa katliamına sebep olan üçüncü köprüyle birlikte lastik tekerlekli geçiş için zaten üç köprünün olacağını hatırlatan Gerçek,“Bizim ihtiyacımız olan toplu taşıma sistemi aslında. Onun için de raylı sistem geçişine ihtiyaç vardı. Karayolu için tünel yaparak araç kullanımına teşvik ediyorsunuz” dedi.