(Halil Özcan / CHA, 28 Şubat 2015)

Arnavutköy’de yapımı devam eden 3. havalimanı arazisine giren keçilerin sahibine 7 bin lira ceza kesildi. Suçlamaları kabul etmeyen keçilerin sahibi, “Hayvanlarımızı otlatacak yer kalmadı. Dışarı çıkaramadığım için yarısı öldü. Ormanları kepçeler katlediyor, bizim keçilere ceza yağıyor.” diyerek isyan etti.

i

İstanbul’un kuzey bölgelerinde azalan ormanlık araziler, bölgede çiftçilik yapan köylüleri mağdur ediyor. Havalimanı ve otoyol inşaatları nedeniyle azalan meralar, köylülere yetmiyor. Akpınar Köyü’nden 3. havalimanı arazisine giren hayvanların sahiplerine ise ceza yağıyor.

Mandalara cezanın ardından şimdi de keçiler gündeme geldi. Ceza yiyen köylülerden biri de Rifat Akın. Ormancıların 7 bin lira ceza yazdığını söyleyen Akın, “Burası havalimanı için ayrılmıştı. Hayvanlarımız otluyordu. Çünkü terk edilmişti. Havalimanının sınırını değişince buraya ormancılar yeniden gelmeye, ceza yazmaya başladılar. Bir tane çam fotoğrafıyla mandacıya da inekçiye de koyuncuya da aynı cezayı yazıyor. Benim keçilerin uzaktan fotoğrafını çekmişler.” dedi.

Cezanın Aralık’ta kesildiğini belirten Akın, “ ‘Senin keçiler çamlığa girdi’ dediler. Fotoğrafta, çam olmadığına dair her şey var. Kanıt var ama ispat edemiyoruz. Çünkü onlar ormancı. Cezayı yazdılar mı bir daha geri dönüşü yok. Hayvanlarımızı dışarı salamıyoruz, otlatamıyoruz. Ormanları o kepçeler katlediyor, köküyle çıkartıyor atıyor. Keçi girdiği zaman da ceza yazıyorlar.” diye konuştu.

havalimani-arazisine-giren-keciye-7-bin-lira-ceza-7018643_4291_m

‘KEÇİLERİ ORMAN ŞEFLİĞİNE BAĞIŞLAYACAĞIM’

Cezayı ödeyemeyeceğini belirten Akın, şöyle devam etti: “Hayvanlarım öldü. 90 keçiden 55 tane kaldı. Hastalıklarla uğraşıyoruz. Bu sene çok kötü oldu. Komple götüreceğim orman şefliğine vereceğim keçileri. Başka çarem yok. Hibe edeceğim onlara. Bakma durumumuz yok. Her yerde ceza. Kimse hayvanlarını salamıyor Akpınar bölgesinde.”

Ceza makbuzunda keçilerinin kaç tane ağaç yediğine dair hiçbir şey yazmadığını belirten Akın, “Zaten orada çam yoktu. Ormancı yazdığı zaman tamam. Keşif getirsinler. Gelsinler şu hali görsünler. Hayvancıların halini.” ifadelerini kullandı.

Orman Bölge Müdürlüğü’ne gittiğini söyleyen Akın, “Tellerin içine girdimi yasak dedi. Anlamayız diyor. Fidan ekilmedi deyince de, ‘Kemer’den Akpınar’a gidene kadar ceza yazarım’ dedi. Cezayı ödeyemem.” şeklinde konuştu.

Akın, keçilerine kesilen 6 bin 858 lira cezayı ödeyemezse tazminat davası açılacak.