(KOS Medya / 1 Mart 2015)

Sarıyer Kent Dayanışması*, bugün bir kez daha SiyahKalem adlı inşaat firmasının Zekeriyaköy içinde bulunan eski kamu arazisine yapmakta olduğu “Köy” projesine karşı eylemdeydi. Daha önce Sarıyer Belediyesi’ni doğa katili Köy projesine ruhsat vermemesi yönünde de uyaran Sarıyer Kent Dayanışması, bu kez önce şantiye önünde basın açıklaması gerçekleştirdi, ardından özel güvenliğin engelleme girişimlerine rağmen şantiye alanına girdi.

14.00’da Zekeriyaköy Kavşağı’nda bir araya gelen yaşam savunucuları, buradan zincir oluşturarak “çakma”Köy’ün billboard reklamları önünden “çakma KÖY’e yok geçit, ORMANDAN DEFOL GiT!” pankartıyla yürüdüler. Yürüyüş boyunca “ormanıma, suyuma, mahalleme dokunma”, “sermaye elini ormanlardan çek”, “ormana proje yapılmaz” sloganları atıldı.

WP_20150301_14_20_56_Pro WP_20150301_14_21_28_Pro

Şantiye girişinde “Ormanda ağaç olur, hayvan olur, çiçek olur, böcek olur! Ormanda şantiye olmaz!” diyen yaşam savunucuları, burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını Sarıyer Kent Dayanışması’ndan Bahar Dumanlı okudu. Dumanlı açıklamada KÖY projesi’nin kuzey ormanlarını rant uğruna betona dönüştürme projesi olduğunun altını çizerek, projenin “doğayla iç içe bir yaşam” vaadiyle pazarlandığını ve mega projeler ve diğer yancı projelerle birlikte Köy projesinin de durdurulmazsa koca bir ekosistemi yok edeceğini belirtti.

WP_20150301_14_26_37_Pro

Siyah Kalem tarafından ağaçtan “temizlenen” alan

 

Açıklamanın ardından “çakma” Köy’ün muhtarını görmek için içeri girmek isteyen yaşam savunucuları ile özel WP_20150301_14_38_12_Progüvenlik görevlileri arasında kısa süren bir arbede yaşandı. Güvenliği aşarak içeri giren yaşam savunucularını ise neden işaretlendiği belli olmayan ağaçlar ve iktidar-sermayenin kolluk kuvvetleri karşıladı. Yaşam savunucuları, şantiye içinde “ağaç mezarlığı” olarak bilinen ve bölgeyi tanıyanlar tarafından ağaçların kesilerek gömüldüğü bölge olarak gösterilen alanda tekrar bir araya geldi. Burada kısa bir konuşma yapan orman mühendisi Prof. Dr Ünal Akkemik, Siyah Kalem’in iddia ettiği gibi ağaç taşımanın her zaman başarılı olmadığını, ağaç taşıma işleminin en az 2-3 sene süren bir hazırlık ardından başarılı olabileceğini belirtti.

WP_20150301_14_44_21_Pro

 

Akkemik’in ardından yaşam savunucuları ruhsat iptal edilene kadar eylemlerini devam ettireceklerini ve bölgeyi sık sık teftiş edeceklerini bildirerek “bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları eşliğinde şantiye alanından ayrıldılar.

WP_20150301_15_01_47_Pro

Köy Projesi’nin reklam billboardlarını koruyan çevik

 

çakma Köy önünde okunan basın açıklamasının tamamı şöyle:

Basına, Kamuoyuna;

Yıllar önce Zekeriyaköylüler’den füze savunma üssü yapılmak üzere yok pahasına kamulaştırılan 600 dönüm arazi WP_20150301_14_27_31_Pro
Savunma Bakanlığı eliyle TOKİ’ye devredildi. TOKİ; işlevi biten araziyi köylüye geri vermek yerine Emlak Konut şirketine sattı. Emlak Konut’da haklarını lüks konut ve AVM yapmak üzere Siyah kalem adlı şirkete devretti. Zekeriyaköy’deki eski füze üssü arazisi üzerinde Siyah Kalem Şirketi tarafından yapılmak istenen “köy” adlı lüks konut ve alışveriş merkezi projesine Sarıyer Belediyesi’nin inşaat ruhsat vermesiyle, ormanı tehdit eden bir proje daha doğa savucularının gündemine girmiştir.

taşıma

Yaşayıp yaşamayacağı muamma olan taşınan ağaçlar (v @IlgazNarin)

Orman vasfı olan bu geniş araziye 80 m2 ile 212 m2 arasında değişen büyüklüklerde 420 adet apartman dairesi, 194m2 ile 215 m2 arasında değişen büyüklüklerde 584 adet çift dubleksin yer aldığı 334m2’lik 74 sıra ev, büyüklükleri 335 m2 ile 623 m2 arasında değişen 68 ikiz villa ile 691 m2’lik 21 müstakil villa, 15 bin metrekareye sahip alışveriş merkezi ve proje tamamlandığında da 1167 konut yapılması planlanıyor. Tabii biz müsaade edersek.

 

Kuzey Ormanlarını rant uğruna betona dönüştürme planının bir parçası olan KÖY Projesi, insanlara hayvanlara ve doğaya karşı olan sermaye tarafından işlenen onlarca suçtan bir tanesidir. Bu projede de koca bir ormanlık alan ve koca bir ekosistem inşaat sermayesinin rant hırsı yüzünden yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Üstelik bu katliam projesi “doğayla iç içe bir yaşam” vaadiyle pazarlanıyor;  Biz engel olmazsak Kuzey Ormanları’na bir hançer gibi saplanan şaibeli 3. Köprü, 3. Havalimanı ve kanalistanbul gibi akla ziyan projelere “KÖY” gibi yancı projelerde nefes almamızı sağlayan ormanlık alanları tek tek yok ederek betona dönüştürecekler.

WP_20150301_14_53_28_Pro

Bu proje Orman Mühendisleri odası ve Şehir Plancıları Odası tarafından açılan davalara rağmen  usulsüzce devam etmektedir. Bahçeköy Orman İşletme Şefliği ve mahkemeye sunulan bilirkişi raporları “KÖY” projesinin planlandığı alanın ormanlık alan ve sit alan olduğu tespit edilmiştir. “KÖY” projesiyle askeri alanının villalara dönüştürelecek olması kamuya ait olan başka alanların da sermaye talanına kurban edileceğinin habercisi olmaktadır. Önümüzdeki günlerde Maslakta, ve Hasdal’da bulunan askeri alanlarında talancı projelerle yüzyüze geleceği endişesini doğurmaktadır. Bu yalancı “KÖY” projesini durdurabilirsek aynı tehditle karşı karşıya olan birçok kamu arazisi için emsal yaratmış olacağız.

Bugüne kadar Sarıyer Kent Dayanışması ve İstanbul’daki tüm doğa savunucuları olarak bu projenin durdurulması ve yetkililerin uyarılması için Sarıyer Belediye’si meclis toplantılarına katıldık bir çok kez eylem yaptık. Fakat bu yasadışı projeye verilen ruhsatın iptal edilmesi çağrımıza Sarıyer Belediyesi, ruhsatı iptal edemeyeceğini projenin doğa dostu olduğu şeklinde yanıt vermiştir. Açıkça görüyoruz ki; Sarıyer Belediye’si yancı talan projesiyle ormanımıza göz diken Sİyah Kalem şirketinin reklamlarına kanmış tüm uyarılarımıza rağmen Sarıyer Belediyesi karşımızda sağır sultanı oynamıştır. “KÖY” adı altındaki talan ve yalan projesine bunca raporlara, davalara ve bizlere rağmen göz yummuştur.

WP_20150301_14_10_12_Pro WP_20150301_14_27_55_Pro

Sarıyer Kent Dayanışması olarak bugün burada bir kez daha söyleyelim Köy projesi adı altında İstanbul halkının öfkesinden korkunuzla uydurduğunuz yalanlarınıza meydan vermeyeceğiz. Ormanlarımızdan ağaçları taşıyamazsınız, ormanlık alanımızı yok edemezsiniz. Ormanlarımızdan bir an önce kovulması gereken talancı şirketleriniz ve projelerinizdir. Peşinizdeyiz! her projeniz her hamleniz gözetimimiz altında çakma “köy”e geçit vermeyeceğiz ormandan defolun!

Ormanda ağaç olur, hayvan olur, çiçek olur,sincap, domuz, böcek olur!

Ormanda şantiye olmaz!

SARIYER KENT DAYANIŞMASI

 

 

*Sarıyer Kent Dayanışması (SKD) bir süredir Zekeriyaköy’de “KÖY” adıyla kendini tanıtan, toplam 1167 konutluk bir projenin şantiye çalışmalarıyla ormanlık alanı ve ekosistemi tahrip etmesine karşı mücadele ediyor. SKD, bu katliam projesinin artık moda olduğu üzere, “doğayla iç içe bir yaşam” vaadiyle pazarlandığını; “KÖY” adı altında villalı, alışveriş merkezli bir ucube yaratılmak istendiğini belirtiyor. SKD, Kuzey Ormanları’na bir hançer gibi saplanan şaibeli 3. Köprü, 3. Havalimanı ve ne idüğü henüz belirsiz kanalistanbul gibi akla ziyan projelerin ve bu “çılgın” projelerden doğacak rantı kapma peşindeki “KÖY” gibi yancı projelerle lüks konutların, AVM’lerin, nefes almamızı sağlayan ormanlık alanları tek tek yok edeceğini belirtiyor.

23 Şubat tarihinde Zekeriyaköy’de Siyah Kalem’in KÖY projesini görüntülemeye giden, şantiye alanı dışından görüntü çeken Sarıyer Kent Dayanışması mensupları, şirketin güvenlik görevlilerinin saldırısına uğramıştı.

SKD’nin verdiği bilgilere göre, Siyah Kalem adlı AKP döneminde büyüyen inşaat şirketinin göz diktiği “Zekeriyaköy Devlet Ormanı” içinde yer alan bölge, köylülerden yıllar önce “vatan savunması” denilerek alındı ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından füze üssü olarak kullanıldı. 2010 yılında ise askeri işlevi ortadan kalktı denilerek TOKİ’ye devredildi. Zekeriyaköy Füze Üssü arazisi 3. derece SİT alanı, üstelik açılan davalara verilen bilirkişi raporları bu alanın orman alanı olduğunu tescilliyor. Ama bilim insanlarına kulak asan yok. Kimse engel olmazsa, Siyahkalem 500 dönümlük bu orman arazisini villa kente çevirecek.

SKD, Zekeriyaköy ormanının başına gelenin, İstanbul’daki bütün askeri alanlar için de geçerli olduğunu, TOKİ’nin kamu arazilerini sermayeye inşaat alanı olarak açtığını belirtiyor.

2006 yılında TOKİ ve Milli Savunma Bakanlığı arasında imzalanan bir protokolle askeri amaçla kullanılan kamu arazileri inşaat sermayesine devredilmeye başlandı. Bu protokol çerçevesinde Küçükçekmece’de jandarma birliklerinin bulunduğu askerî bölgedeki yeşil alana 2 bin 300 konut inşa edildi. Ayrıca İstanbul’un kuzeyindeki Hadımköy, Sancaktepe, Riva hattındaki askeri araziler, Zincirlikuyu’daki askeri lojmanlar, Zeytinburnu sahildeki askeri tesisler TOKİ’ye devredildi bile. Zekeriyaköy Ormanı gibi bir dönem askeri amaçlı kullanılan bütün değerli kamu arazileri aynı tehdit altında. Bölge orman arazisi olması ve barındırdığı ekosistemle de ayrı bir öneme sahip.

SKD, yerel belediyelere, kamu arazileri ve kamusal alanların yağmalanmasına karşı direnme çağrısında bulunuyor ve Sarıyer Belediyesi’nin Zekeriyaköy “KÖY” projesine verdiği ruhsatın hukuksuz olduğunu belirtiyor, bu ruhsatın bir an önce iptal edilmesini istiyor.

SKD’nin verdiği bilgilere göre, daha önce “halkın onayının olmadığı hiçbir projeyi imzalamam” diyen Sarıyer Belediyesi “KÖY” projesi için Siyahkalem şirketine geçtiğimiz günlerde ikinci inşaat ruhsatını da verdi. Üstelik Orman Mühendisleri odasının arazinin Orman arazisi olduğuna dair Sarıyer Belediyesi’ne gönderdiği bilirkişi raporuna rağmen. Üstelik projeyle ilgili Şehir Plancıları Odası’nın ve Orman Mühendisleri Odası’nın açtığı iki dava hala devam ederken.

Sarıyer Kent Dayanışması, Zekeriyaköy ormanına verilen inşaat ruhsatı geri çekilinceye kadar eylemlerini sürdüreceğini ve SiyahKalem’in “KÖY” projesiyle mücadele edeceğini belirtiyor.