(sendika.org – 1 Mart 2015)

Olumsuz ÇED raporlarına, halkın itirazlarına rağmen, İstanbul’un ekolojik yapısını bozan 3. havaalanını “ihtiyaç var” diyerek inşa edenler şimdi de ikisi aynı anda çalışamayacağı için Atatürk Havaalanını kapatacaklarını duyuruyor.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, İstanbul’a yapılan üçüncü hava alanı açıldığında Atatürk Hava Alanı’nın kapatılacağını söyledi.

Topçu, üçüncü havalimanının Atatürk’le aynı hava sahasını kullanacağını ve bu durumda iki tarafın çalışmasının zor olacağını söyledi.

Topçu şöyle konuştu: “Atatürk Havalimanı yetersiz gelmeye başladı. Türkiye, 500 milyar dolar ihracat yapan bir merkez olmayı hedefliyor. Böyle bir iddiamız varken, böyle bir havalimanı olması bizim dezavantajımızdır. Yeni havalimanı yapılınca Atatürk Havalimanı kapanacak. Çünkü aynı hava sahası kullanılacak. İki havalimanının aynı anda çalışması zordur. Şu anda İstanbul’da yapılacak havalimanı, bütün fazları bittiği taktirde 150 milyon gibi bir yolcu taşıyabilecek. Bu da dünyanın en büyük havalimanı olma anlamına geliyor. Şu anda dünyada en çok yolcu kapasitesi olan havalimanı, Atlanta’dır. 90 milyon yolcu taşıyor. İnşallah bunu da geçmiş olacak.”

Topçu, Haziran İsyancılarının üçüncü havalimanının yapılmasına karşı itirazlarını da “Türkiye’nin güçlenmesini istemeyen lobilerin ayak oyunları” diye itham etmişti.