(Sendika – 4 Mart 2015)

İstanbul Üniversitesi öğrencileri, aylardır hukuksuzca süren ve tarihi eserleri tahrip eden Beyazıt Meydanı inşaat çalışmalarını protesto etti

İstanbul Üniversitesi’yle özdeşleşmiş Beyazıt Meydanı’nda,  aylardır inşaat çalışmaları yapılıyor. Darülfünun alt geçidi ve Beyazıt Meydanı yenileme projesi kapsamında başlayan çalışmalar, 1 No’lu Koruma Kurulu’nca henüz bir onay verilmemesine rağmen üniversitelilerin yıllardır kullandığı, tarihi merdivenleri usulsüz biçimde kaldırdı.

İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Kolektifi’nin “Meydana, Kente, Tarihe sahip çık!” ve Özgür Düşünce ve Hukuk Kulübü’nün Kent ve Doğa Çalışma Grubu’nun, “Hukuksuzluğa, yağmaya ve talana karşı meydanı koru!” çağrısıyla İÜ Edebiyat Fakültesi’nde buluşan üniversiteliler, İÜ Ana Kapı önüne yürüdü.

beyazit-kolektif-eylem3

Ana kapı önünde bir basın açıklaması gerçekleştiren üniversiteliler, kapalı kapılar ardında yapılan projelerle, daha büyük bir dönüşümün parçası olan bu inşaatın, bu usulsüzlüklerin ne olduğunu sordu. “Tarihimize, meydanımıza, kentimize sahip çıkacağız, bu inşaatın ve hukuksuzluğun takipçisi olacağız.” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

Beyazıt Meydanı’nda neler oluyor?
Beyazıt Meydanı’nda süren hukuksuz inşaat çalışmaları birçok tarihi dokuyu tahrip etti. Beyazıt Meydanı’nda yenileme ve dönüşüm adı altında yapılan çalışmalarda, “yenilenen ve dönüştürülen tarih”:

beyazit-tahribat1

Tarihi mermer merdivenlerinin sökülerek Müze denetimi olmadan bir kamyona doldurulup götürülmesinin ardından, tarihi mermerlerin yerlerini tuğlalar alıyor.

 

beyazit-tahribat2

Merdivenden sökülen mermer bloklar bir kamyona yüklenerek meydandan götürülüyor.

 

beyazit-tahribat3

Arkeolojik önemi olan bir alanda yapılan inşaat çalışmalarının arkeoloji biliminin gerekliliklerine göre yapılması gerekirken iş makinelerinin tarihi dokuyu harap ettiği görülüyor.