(Diken – 7 Mart 2015)

Eski Çevre ve Şehircilik bakanı Erdoğan Bayraktar ve ailesinin iki yıl önce 42 milyon liraya aldığı Koşuyolu’ndaki 10 dönümlük arsa tek bir binayla kentsel dönüşüme sokuldu. Yaklaşık 50 milyon lira vergi muafiyeti sağlanan arsadan Bayraktar ve ailesinin şirketi ‘Bayraktar İnşaat’ 114.4 milyon lira gelir elde edecek.

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz’ün haberine göre Bayraktar İnşaat, arsada proje geliştirecek Ofton İnşaat ile hasılat paylaşımı modeliyle 2014’ün ikinci yarısında anlaşma yaptı. Bayraktar İnşaat, elde edilecek gelirin yüzde 55’ini, müteahhit firma Ofton İnşaat ise yüzde 45’ini alacak.

Müteahhit firma, arsanın tek binayla kentsel dönüşüm kapsamına girmesiyle 50 milyon liralık vergi yükünden kurtulurken, Bayraktar ailesinin hasılatında da yüzde 55’lik bir azalma yaşanmamış oldu. Böylece, Bayraktar kendi bakanlık döneminde uygulamaya soktuğu ‘kentsel dönüşüm’den önemli bir kazanç elde etmiş oldu.

Ofton İnşaat Eş Başkanı İsmail Altun, arsanın içinde tek bir bina ve tek bir oturum olduğunu ve bu yapı riskli olduğu için kentsel dönüşüm kapsamına girdiğini söylerken, “Gayrimenkul projemizden 80 milyon dolar (208 milyon lira) ciro bekliyoruz. Bunun yüzde 55’i arsa sahibinin. Kentsel dönüşümde en büyük pay arsa sahibine düşüyor” dedi.

Bayraktar: Çok makul ve çok masum bir yatırım

Bayraktar, 21 Temmuz 2014’te Hürriyet’te yayımlanan haberde şu ifadeleri kullanmıştı: “Benim kurduğum ve 1994 yılından sonra çocuklarıma bıraktığım şirket Koşuyolu’nda arsa almış onu mesele yapıyorlar. Çok makul, çok masum. Hiçbir vergi suistimali yok, sigorta suistimali yok. Gizli saklı değil ki. Şirket benim ve yüzde 7 hissem var. Özünde ben kurdum, ben büyüttüm. Ama son 20 yıldır işleri çocuklarım devam ettiriyor. Ben bürokrasiye girince şirket çok büyüyemedi. Ama şirketin mal varlığı 70-80 belki 100 milyon, belki daha fazladır.”