(Sendika – 6 Mart 2015)

Muğla Sarıgerme’de kurulması planlanan ve bölgedeki Hilton Oteli’nin sahibine ait olan taş ocağı Valilik’ten ve Bakanlık’tan gerekli izinleri aldı. Sarıgerme için çevre katliamı kapıda

Muğla Ortaca’nın turizm merkezi Sarıgerme’nin merkezine 2 kilometre uzaklıkta taş ocağı, kırma-eleme tesisi ve beton santrali santrali kurulmak isteniyor. Bölgenin en büyük ocağı olması planlanan işletme Sarıgerme’deki Hilton Oteli’nin sahibi tarafından işletilecek.

Sitelerinde kendilerini turizm, inşaat, enerji ve otoyol alanında faaliyet gösterir olarak açıklayan Göçay – Onur Turizm İşletmecilik Yatırım İnşaat Nakliyecilik Madencilik ve Tic. A.Ş. Sarıgerme-Mergenli ve Güzelyurt mahallesi üçgeninde aylık 100 bin ton üretim kapasiteli beton üretme tesisi açmayı planlıyor.

Muğla Valiliği, şirketin doğaya, çevreye, tarıma, canlılara zarar verecek bu projeye izin verdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde projenin incelenip uygun bulunduğu ve ÇED sürecinin başlatıldığını duyurdu. Ama bakanlık sitesinde bulunan proje incelendiğinde nasıl bir felaketin kapıda beklediği ortaya çıkıyor.

Tamamı ormanlık alana yapılacak  proje için 2022’ye kadar ruhsat izni isteniyor. Tesise 500 dönümlük alan ayrılıyor, ocak sahası 250 dönüm, tesis sahasınınsa 36 dönüm olacağı belirtiliyor. Üstelik kurulacak tesiste her ay  12 dinamitle patlatma yapılacağı, günde 525 ton su tüketileceği ve 20 ton kapasiteli gömme yakıt deposu bulunmasının yanı sıra gerektiğinde tesis kapasitesi de artırılacak.

Yöre halkı şimdiden endişeli ve tepkili. Mahallerine sadece 800 metre uzaklıkta dinamitler patlayacak, kamyonların gürültüsü, patırtısı, toz bulutları, maden ocağından kaynaklanacak tozlardan ötürü ürünlerin  verimliliği azalması zamanla yok olması, içme sularına atık su karışması, astım hastalığı gibi tehditler kapıda.