(Günhaber, 07Bülent Tatoğulları – 6 Mart 2015)

Antalya’nın Hisarçandır bölgesinde, çok sayıda endemik bitki türü ve yaban hayatının zengin olduğu alanda açılan mermer ocağı için 800 yıllık sedir ağaçlarının kesilmesine tepki gösteren 30 kişilik grup, Orman Bölge Müdürlüğü önüne siyah çelenk bıraktı.

Antalya’nın Hisarçandır bölgesinde çok sayıda endemik bitki türü ve yaban hayatının zengin olduğu alanda açılan mermer ocağı için 800 yıllık sedir ağaçlarının kesilmesi, sivil toplum kuruluşlarını ayağa kaldırdı. Bugün saat 13.30 sıralarından Orman Bölge Müdürlüğü önünde bir araya gelen doğaseverler, yapılan katliamı protesto etti. Orman Bölge Müdürlüğü giriş kapısına çelenk bırakan doğaseverler, bölge müdürünü istifaya davet etti. Eylemde ‘Ormanları koru’ diye pankart açan grup, ‘Ekizce bizimdir, bizim kalacak’, ‘Müdür uyuma ormanına sahip çık’ diye slogan attı.

Platform adına basın açıklaması yapan Hediye Gündüz, Antalya halkı olarak asırlık sedir ağaçlarına sahip çıkmaya, onları korumaya ve yaşatmaya çalışacaklarını söyledi. Gündüz, “Sedir ormanlarımızın, dağlarımızın, yaylalarımızın su kaynaklarımızın, tarihi eserlerimizin, endemik bitkilerimizin ve yaban yaşamının sahipsiz olmadığını belirmek istiyoruz. Kayalar bizimdir ve mermer ocağı tahsisi derhal iptal edilmelidir” dedi.

Grup açıklamanın ardından Orman Bölge Müdürlüğü kapısına siyah çelenk bırakıp ayrıldı.