(Dunyalilar, Ayhan Yalçınkaya – 7 Mart 2015)

Ulusal Biyogüvenlik Kurulu’nun genetiği değiştirilmiş okaliptüs ağaçlarının üretimini serbest bırakmaya hazırlanmasını protesto eden Topraksız Köylüler Hareketi MST’nin kadın kolları, çalışmaları yürüten laboratuvara baskın düzenleyerek projeyi durdurdu.

Brezilya’nın başkenti Brasilia’da genetiği değiştirilmiş okaliptüs ağaçlarının üretimini serbest bırakacak kararın oylanması, protesto haberinin ardından iptal edildi. Başkente yaklaşık 1050 km mesafedeki Itapetininga’da proje sahibi Suzano adlı şirketin laboratuvarını basan 1000 kadar kadın protestocu, numune filizlerin bulunduğu serayı ve laboratuvarın su sistemini tamamen kullanılamaz hale getirdi. Ülkenin en büyük kağıt üreticisi şirket, genetiği yetiştirilmiş okaliptüs ağaçlarının 7 yıl yerine 4 yılda büyümesini sağlayarak ülkenin toplam üretimini %20 oranında arttırmayı planlıyordu. Şirket, uğradıkları zarardan ötürü projeyi durdurmak zorunda kaldı.

Kadın kollarının protestosuna birçok sivil toplum örgütünden destek geldi. Örgütler, doğal okaliptüs ağaçlarının günlük su ihtiyacının zaten çok yüksek olduğunu ve genetiği değiştirilmiş ağaçların doğal ağaçlardan 4 katı daha fazla su tüketeceğini, şirketin ise doğal su kaynaklarının bu durumdan etkilenmesini hiç umursamadığına işaret ediyor.

Üretimi serbest bırakmaya kararlı hükümet yetkilileri oylamayı önümüzdeki ayda gerçekleştirmeyi planlıyor.