(İleri Haber, Rıfat Doğan – 8 Mart 2015)

AKP’li Başakşehir Belediyesi ilçenin tek nefes alma noktası olan 300 bin metrekarelik Bahçeşehir göleti ve çevresini yapılaşmaya açtı. Cuma günü yapılan belediye meclis toplantısında görüşülen ve hasılat paylaşımı ile yüzde 5 imar karşılığı gölette düzenleme yapılması için belediye başkanına yetki verilmesi teklifi tekme tokat ile geçirildi. Mecliste çıkan arbede de 1 yerel gazeteci ile bir güvenlik görevlisi yaralandı.

Başakşehir’de 300 bin metrekare ile büyük bir alana sahip olan Bahçeşehir göleti ve çevresi AKP’li belediyenin teklifi ile yapılaşmaya açıldı. Cuma günü yapılan belediye meclis toplantısında göletin hasılat paylaşımı ile yüzde 5 imar hakkı karşılığında gölette düzenleme yapılması için belediye başkanına yetki verilmesi teklifi tekme tokat meclisten geçirildi. Kavga sırasında bir yerel gazeteci ile bir güvenlik görevlisi yaralanırken, halk “burayı da birilerine peşkeş çekecekler” şeklinde tepki gösterdi.

bah4

Başakşehir Belediyesi Mart Ayı meclis oturumunun son gününde İstanbul’un ilk ve en büyük suni göleti olan Bahçeşehir göletiyle ilgili bir teklif kavgaya neden oldu. Bahçeşehir Göleti 300 bin metrekarelik Bahçeşehir Part dinlenme alanı içinde yer alıyor. Mart ayı son meclis oturumu gündemine mülkiyeti belediyeye ait Bahçeşehir 1.Kısım Mahallesi sınırları içerisinde bulunan göletle ilgili Rekreasyon Projesi ile Dere Islah Projesinin hasılat paylaşım yöntemi ile yüzde 5 imar karşılığı verilmesi için belediye başkanına yetki istendi. Yetki tartışmaları sırasında meclis toplantısını izleyen halk, meclis üyeleri ve güvenlik görevlileri arasında tekme tokatlı bir kavga yaşandı.

Teklif o arbede sırasında AKP’li üyelerin kabul oylarıyla meclisten oyçokluğuyla geçti.

TBMM’Yİ ARATMAYAN GÖRÜNTÜLER 

CHPli meclis üyesi Zeynel Yılmaz, belediye başkanı Mevlüt Uysal’ın önündeki mikrofonu koparıp “Bunun hesabını size soracağım” diyerek mikrofonu fırlattığını öne sürdü. Yılmaz şöyle devam etti:

“Biz yasal hakkımızı kullandık. İtiraz ettik. Orada zaten gözle görülür bir yasal hak kadar yapılaşma var. Oraya ne yapacakları belli değil. Yapılaşmaya açacaklar. Sağından solundan girmeye çalışıyorlar. Geçmişe baktığımızda güvenmiyoruz.”

30 yıldır bölgede yaşayan Mehmet Kurşun da şunları söyledi:

“Gelen teklif göletin imara açılmasına yönelikti. Halk olarak buna karşı çıktık. Bizim nefes aldığımız bölgedeki tek alan. Orayı da inşaat alanına çevirip hayatımıza müdahale edecekler. Oraya ne yapacaklarını da açıklamıyorlar. Birilerine peşkeş çekecekler.”

AKP İLÇE YÖNETİCİSİ GAZETECİYİ YUMRUKLADI

Meclis toplantısını izleyen gazeteci Hüseyin Çetiner de “kavga sırasında AKP Başakşehir ilçe yönetim kurulu üyesi Ramazan Öztürk beni defalarca yumrukladı” dedi. Darp raporu aldığını belirten Çetiner “Sağ elimi kullanamıyorum. Makinam da kullanılamaz hale geldi” diye konuştu.

Bahçeşehirliler Derneği tarafından yapılan açıklamada da “Bundan böyle her şey göletini, parkını kısacası Bahçeşehir’i sevenlerin elindedir. Bizler Bahçeşehirliler’in sahip çıktığı, benimdir dediği tüm değerlerimizin dernek olarak takipçisi olduk ve olmaya da devam edeceğiz” dendi.

bah2bah3