(Mesut Işık – Haluk Turgut / DHA, Demokrat Gebze, Haber Dilovası – 9 Mart 2015)

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, Dilovası’nın Çerkeşli Köyü sınırları içinde 1 milyon 500 bin metrekarelik ormanlık alanı çöp alanı yapma kararı, düzenlenen mitingle protesto edildi.

Dilovası Belediyesi önünde başlayan protesto gösterisine CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, CHP Kocaeli Milletvekili aday adayı Ercan Dalkılıç, CHP Dilovası İlçe Başkanı İrfan Ertürk, MHP Dilovası İlçe Başkanı Aslan Sazak, HDP Dilovası İlçe Başkanı Kamuran Onay, EKOS-DER Başkanı İsmail Sami, mahalle muhtarları, STK temsilcileri, hemşeri dernekleri ve yurttaşlar katıldı. Protestoda bazı kişiler kirliliği simgeleyen maskeler takarken, kararı eleştiren pankartlar taşındı, sloganlar atıldı.

1817012801016

Dilovası’nın en etkin çevre derneklerinden olan Ekosder Derneği Başkanı İsmail Sami’nin okuduğu basın açıklamasında, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ilçenin sırtına yeni bir kambur eklemek için kollarını sıvadığını görüşü savunuldu. Basın bildirisinde şöyle denildi:

“Bize, çocuklarımıza, geleceğimize kasteden Büyükşehir Belediyesi, devasa bir çöp planlamasını, aldığımız nefesin tam ortasına bırakmak niyetindedir. Birinci çöp alanı olarak kurdukları İZAYDAŞ’a ait depolama alanı, soluğumuzu yarıya indirmişken ikincisi ve daha büyüğünü kurmak nefessiz ‘kal ve öl’ demenin en açık halidir. İZAYDAŞ ile ilgili halkın tepkilerini bilmelerine rağmen ikincisini düşünmek halkı yok saymaktır. Eğer siz halkı yok sayarsanız halk da sizi yok sayar ve almış olduğunuz hiçbir kararı tanımaz ve tanımıyoruz.”

dilovasi-nda-cop-protestosu-7050527_x_o

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili İbrahim Karaosmanoğlu’nun, daha önce bu konudaki şikayetlere “Çöpü cebime mi koyayım?” diye karşı çıktığını söyleyen İsmail Sami, “Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, cebin 45 bin vatandaşın ciğerlerinden, geleceğinden ve dahi yaşama hakkından daha mı kıymetlidir? Kendi çocuklarınızı ve çevrenizi temize çekmenin yolu 45 bin kişinin hayatını kirletmek midir? Madem tüm bölgenin çöpünü Dilovası’na yıkmak niyetindesiniz, öyle ise tüm bölgeye yaptığınız yatırımları Dilovası’na yapmakla da mükellefsiniz” dedi.

Böyle tavırlara tahammüllerinin kalmadığını kaydeden İsmail Sami, “Bıçağın kemiğe dayandığı, sözün bittiği yerdeyiz, yani Dilovası’ndayız. Bu milletin aleyhine alacağınız her kararın en sert şekilde karşılık bulacağını sakın aklınızdan çıkarmayın. Dilovası kimsenin arka bahçesi değildir. ‘İstediğimde zehir saçayım, istediğimde çöp koyayım, istediğimde eğitimden yoksun bırakayım’ düşüncesi kimsenin ne hakkı ne de haddinedir” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından eyleme katılanlar sessizce dağılırken, bu tür protestoların karardan vazgeçilene kadar devam edeceği bildirildi.

1488065_424355214399984_476067670943536438_n

D-100′Ü TRAFİĞE KAPATTILAR

Belediye önünde yapılan basın açıklamasının ardındaneyleme katılanlar sessizce dağılırken, gençler D-100 karayoluna inerek bir süre yolu trafiğe kapattılar. D100 karayoluna inen gençler Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na seslerini duyurmak için bir süre slogan attıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldılar.

10426168_10202892934359083_390895157352771587_n