(Evrensel – 8 Mart)

Amasya’nın Suluova ilçesinde kurulması planlanan termik santral, kitle örgütleri tarafında protesto edildi. Sloganlar eşliğinde Yavuz Selim Meydanı’nda toplanan Amasyalılar ne olursa olsun Suluova’ya termik santral yaptırmayacaklarını söyledi.

Yeşil Suluova Platformu Sözcüsü Şahin Özdemir, yapılması planlanan termik santralin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporlarında şehir merkezine uzaklığı 8 kilometre gösterildiğini ancak 800 metre uzaklıkta olduğunu söyledi. Suluova’nın Amasya’da en büyük tarımsal alan olduğunu kaydeden Özdemir, “Yapılacak düşünülen santralde gerekli çevresel önlemlerin alındığı söyleniyor. Gerekli önlemlerin alınması bile çevreye zehirli gazların atılmasına mani değildir” dedi.

Protesto gösterisine katılan CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ise Amasya’nın şehzadeler şehir olduğunu hatırlatarak, Osmanlı için yanıp tutuşanların şehzadeler şehrini zehirlemek üzere adım atmalarına şaşırmadıklarını söyledi.Bu tür adımların ilk olmadığını kaydeden Onur, ÇED sürecinde vatandaşı kandırıldığını ve bilgilendirme toplantısı adı altında alınan imzaların bir onay imzası olarak sunulduğunu iddia etti.

Onur, “Türkiye’nin her yerini sözde yatırım projeleri, sözde enerji, sözde madencilik adına santim santim her alandan rant elde etmeye çalışıyorlar. Bu rantı da elde ederken iş adamlarını suç ortağı ettiler. Bugün Soma’da geçtiğimiz yıl yaşanan Türkiye’nin her yerinde yaşanmaya aday bir felakettir. Bugün buraya baktığımızda aynı şirketi görüyoruz. Amasya’nın güzelliklerini katil şirketlere bırakmayacağız. Amasya’yı bu termikte kurtaracağız bu da size sözümüz olsun” dedi.