(Karadeniz İsyandadır / Fotoğraflar : Osman Güvenalp – 9 Mart 2015)

Fatsa ve Ünye’nin sınırları arasında bulunan Yukarı Bahçeler Mahallesi Engiz Mevkii’nde İngiliz Stratex International Plc ile Türkiye şirketi Bahar Madencilik ortaklığında oluşturulan Altıntepe Mad. San. ve Tic. AŞ tarafından yapımı planlanan maden sahası yakınlarında toprak kayması meydana geldi.

Yöre halkının, yaşam savunucularının, hukuk ve bilim insanlarının bütün uyarılarına rağmen yapımına hukuksuz bir şekilde devam edilen maden sahasının yaklaşık 200 metre yakınlarında, madenci şirketin çalışmaları sonucunda toprak kayması meydana geldi.

Toprak kaymasının ardından yöre halkı alanda incelemelerde bulunup yaşanan faciayı belgeledi. Köylünün tapulu arazisinde maden çalışması için hukuksuz şekilde işgal edildiği bir kez daha belgelendi.


fatsa toprak5

134 gündür çadır direnişini ve hukuki mücadelesini devam ettiren Fatsa-Ünye Doğa Koruma Platformu’ndan köylüler: “Heyelan olan bölge kurulması planlanan siyanür havuzlarına çok yakın. Bugün bu havuzlar henüz kullanılmaya başlanmadı. Toprağımıza siyanür henüz bulaşmadı.” Daha önce de evlerde kaymaların olduğunu aktaran köylüler “itirazlarımıza rağmen çalışma devam ederse, bundan sonra yaşanan her şey facia olacaktır” diyerek yetkilileri uyardı.

Fatsa-Ünye Doğa Koruma Platformu: maden işletmesinin ÇED olumlu raporu iptal davası açmış mahkeme bilirkişi istemişti. Bilirkişi incelemesi 20 Mart 2015 tarihinde yapılacak.

fatsa toprak4 fatsa toprak