(Diken – 11 Mart 2015)

Bolu’nun Göynük ilçesine bağlı Himmetoğlu köyünde yapımı devam eden termik santralin çevresindeki kömür üretim sahaları için Bakanlar Kurulu ‘acil kamulaştırma kararı‘ alırken, evlerini ve tarlalarını terk etmek zorunda kalacak köylüler tepki gösterdi.

bolu-2

Fotoğraflar: DHA

Geçen yıl ağustos ayında Bakanlar Kurulu kararıyla Himmetoğlu köyü sınırları içerisindeki kömür üretim sahalarında yürütülecek çalışma için 2 bin 500 dönüm arazi için acil kamulaştırma kararı alındı. 200 haneli köyde 45 hanenin kamulaştırmadan etkileneceği ortaya çıktı. Görevliler kamulaştırma çalışmaları için bugün de tespitlerine devam ederken, köylüler yetkililere tepki göstererek eylem yaptı.

Yaklaşık 100 kişi, ‘Bir avuç kömüre köyümüzü feda etmeyeceğiz’, ‘Bugün siz yoksunuz, 7 Haziran’da biz yokuz’, ‘Köyümüz satılık değil’, ‘Evlerimiz yapılmadan köyümüzü vermeyeceğiz’ yazılı dövizler taşıdı.

Kömür var diye evimizi yıkacaklar

Köyün eski muhtarı Mustafa Terci kömür ocakları nedeniyle evlerinden olacaklarını belirterek, “Biz yıllardan beri bu köyde ikamet etmekteyiz. Kömür ocaklarından dolayı bizi yerimizden yurdumuzdan kaldırıyorlar. Bize hiçbir şekilde ‘Ev, köy yapalım’ diyen yok. Sadece ‘Paranızı verelim nereye giderseniz gidin’ diyorlar. Biz doğuştan beri buranın yerlisiyiz ve bir yere gitmek istemiyoruz” diye konuştu.

bolu-3

Kömür olduğu için evlerinden olacağını söyleyen Terci,“Köyümüzü yıkıyorlar fakat bize yer gösteren yok. Bize sahip çıkan yok” ifadelerini kullandı.

82 yaşındaki Şadiye Eldemir ise konuşmak isterken gözyaşlarını tutamayarak ağladı. Ev ve arsalarının kamulaştırılması durumunda ne yapacaklarını bilmediklerini söyleyen Mesude Altınöz ise “Biz yerimizden yurdumuzdan olduk. Hiçbir yerde toprağımız kalmadı biz ne yapacağız. Bugüne kadar hayvancılıkla geldik, bugünden sonra ne yapacağız” dedi.

CHP’li Özcan’dan köylülere destek

bolu-1

Köylülere destek veren CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan da acil kamulaştırma kararını eleştirerek, “Bir afet olur, deprem olur binalar yıkılır, yerine yenisinin yapılması için yer lazım olur o zaman devlet acele kamulaştırma kararı verir. Veya milli egemenliği ilgilendiren konularda. Ancak artık hükümete yakın bazı büyük şirketler kendi menfaatleri için hükümete baskı yaparak acele kamulaştırma kararları aldırmaya başladılar” dedi.

Göynük’te de yaşanan olayın buna örnek olduğunu söyleyen Özcan, “Burayı görüp de içi sızlamayan insan olmaz Türkiye’de. Hem doğa elden gidiyor, hem de insanları ile birlikte bir köy elden gidiyor burada. Bu insanlar nereye gidecek düşünülmüyor” diye konuştu.