(KOS Medya – 10 Mart 2015)

Kent dayanışmaları, kent savunmaları ve sağlık alanındaki meslek örgütleri, 12 Mart günü kentsel mücadele, yaşam savunusu ve sağlık hakkının tartışılacağı forumda buluşuyor.

Forumda, kent ve yaşam hakkı mücadelesinde sağlık hakkının nasıl savunulacağı, İstanbul’daki yağma projeleri üzerinden tartışılıp, ortak cevaplar ve çözüm önerileri aranacak. Ortak forum çağrısını paylaşıyoruz.

KENTİMİZİ VE SAĞLIMIZI NASIL SAVUNACAĞIZ?

KİM KENTİMİZİ, DOĞAMIZI, SAĞLIĞIMIZI ELİMİZDEN ALIYOR?

KİM HASTA EDİYOR BİZİ?

Neden hep hasta oluyoruz? Neden nitelikli ve güvenilir sağlık hizmeti alamıyoruz? Eşit nitelikli, parasız sağlık hizmeti hayal mi? Sağlıklı bir kentte yaşamak hayal mi? Sağlık hakkı için nasıl mücadele edeceğiz? Kenti, yaşamı, emeğimizi, sağlığımızı nasıl savunacağız?

İstanbul’da eşit nitelikli, parasız sağlık hizmeti alamıyoruz. 5 dakikalık muayenelerle sağlık sorunlarımız “çözülüyor”. Kimi yerde hastanemiz yok, kimisinde doktor, hemşire, ambulans yok! Hastanelerimiz kapatılıyor, küçültülüyor, yok ediliyor! Hekimlerin maruz kaldığı performans ve prim sistemi hekimleri de hastaları da yok sayıyor, sağlık hizmetini yok ediyor. Kadınların sağlık hizmetine erişim olanakları siyasal iktidar tarafından kısıtlanıyor, kürtaj, gebelik gibi alanlarda sağlık hakkı değil,  başka öncelikler ve ideolojik tercihler ön plana çıkıyor.

Şehrimizi, doğamızı, parkımızı rant alanı olarak görenler, “canımızı” da rant kaynağı olarak mı görüyor? Kuzey Ormanlarını katledenler, İstanbul’un akciğerlerini yok edenler; kenti egzoz dumanlarına boğup, sularımızı kurutup kirletenler, hastanelerimizi sürgün edip, milyarlarca dolarlık sağlık kenti yatırımları yapanlar, hepimizi engelli haline getirenler; sağlıklı gıdaya ulaşma hakkımızı gasp edenler… Kim hasta ediyor bizi? Kenti ve yaşamı savunurken, sağlığımızı nasıl savunacağız?

Tüm bu soruları tartışmak, yaşam hakkımızın bir parçası olarak sağlık hakkımız için neler yapabileceğimizi konuşmak üzere yan yana geliyoruz. Kent dayanışmaları, kent savunmaları, yaşam savunucuları sağlık alanındaki meslek örgütleriyle yan yana geliyor. Soruları birlikte soruyor, cevapları birlikte üretiyoruz. Tüm dostlarımızı foruma katılmaya, katkı sunmaya çağırıyoruz.

FORUM: 12 MART PERŞEMBE, 19.00, KADIKÖY HALK EĞİTİM MERKEZİ

İstanbul Kent Savunması

İstanbul Tabip Odası

TTB Kadın Hekimlik Kolu

Beyoğlu Kent Savunması

SES İstanbul Şubeleri

Çevre Mühendisleri Odası

Adalar Savunması

Engelli Hakları Forumu

DİSK/Dev Sağlık İş

Validebağ Savunması

Sarıyer Kent Dayanışması

Heybeliada Forumu