(Tonyahaber – 10 Mart 2015)

Enerji bahanesiyle ortaya çıkan Çamlı HES’in arkasına başka projeler de takıldı.
Folderesi vadisinde yıkama, eleme, kırma tesisi ve beton santrali de yapacaklar.
Canikdere’de başlayacak HES tüneli Karaağaçlı’ya kadar uzanacak. Dere vadisi susuz kalacak.
Kaleönü, Karşular, Yenimahalle, Çamlı ve Karaağaçlı’dan geçecek olan su iletim tüneli, heyelanlı arazileri ikiye bölecek.
Afet raporu bulunan arazilerden geçecek tünelin coğrafyayı değiştirmesinden endişe ediliyor.
Vadideki değirmenler dönmeyecek.
2009 yılında gündeme gelen ve Trabzon İdare Mahkemesi’nin kararı ile iptalın HES projesi, yeniden gündeme geldi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayladığı ÇED raporu sonucu, ilgili şirketin önü açıldı.
Tonya Çevre Platformu, yaptığı halka açık toplantıda, gündeme gelen HES projesi yanında vadide kurulacak kırma, yıkama,  eleme ve beton santralinin çevreye vereceği zararlar ifade edildi.
Yapılan konuşmalarda, suyun satılmasına karşı çıkıldı. HES için yapılacak su iletim tünelinin geçeceği güzergahın heyelanlı olduğu, birçok kez afet raporu düzenlendiği, yapılacak patlatmalar sırasında bölgenin coğrafyasının değişebileceği anlatıldı.
Tonya Çevre Platformu’nun toplantısında, yaşama alanlarına yönelik her türlü saldırıya karşı yılmadan, usanmadan mücadele etme kararı alındı.

tonya2

NEREYE KURULACAK
Canikdere Şelalesinden başlayacak olan HES, Karşular, Yenimahalle ve Çamlı’yı tünelle geçecek. Karaağaçlı sınırında yapılacak dinlenme havuzu ile su, cebri borularla Tonya-Vakfıkebir karayoluna indirilecek ve burada santral yapılacak.
Tünelden çıkacak hafriyat ise, Malkoçoğlu Petrol’ün karşısındaki Demiroğulları’na ait arazide depolanacak, yıkama ve eleme yapıldıktan sonra, daha önce ormaniyenin kütük deposu olarak kullanılan karayolunun batısındaki arazide kurulacak beton santralinde hazır beton üretilecek.

MUHTARLAR KARARLI, DAVA AÇILACAK
Tonya Çevre Platfomu, mahalle muhtarlarını toplantıya çağırarak HES konusunda görüş alış verişinde bulunuldu.
Toplantıya katılan mahalle muhtarları, Folderesi’nin suyunun kullanım hakkının satılmasını kabul etmediklerini, böyle bir projeye olur demelerinin mümkün olmadığını ifade ettiler.
Projenin uygulanacağı alanın heyelanlı olduğunun ve yetkililer tarafından afet raporları düzenlendiğinin dile getirildiği toplantıda, Çamlı Regületörü ve HES projesi ile ilgili ÇED raporunun iptali ile ilgili dava açılması kararlaştırıldı.
Toplantıda hazır bulunan muhtarlar, davaya Tonya Çevre Platformu yanında kendilerinin de katılacağını ve davacı olacaklarını belirttiler.
Önümüzdeki günlerde konu ile ilgili davanın Trabzon İdare Mahkemesinde açılacağı bildirildi.

NEREDE HEYELAN VAR
Su iletim tüneli güzergahında Karşular bölümü afet bölgesi. Yenimahalle aynı durumda.
1990 yılı sel felaketi sırasında zarar görenlere Tonya afet konutlarında daire verildi.
Halen, bölgede oturan vatandaşlara, afet bölgesinde oturdukları için yol hizmeti verilmiyor.
1988 yılında Çamlı mahallesi Folderesi kenarında malzeme almak için yapılan patlatma sırasında Çamlı Mahallesi yerinden oynadı.
Zarar gören vatandaşlara devlet tarafından Trabzon’un Pelitli semtinde konut verildi.