(Sendika, KOS Medya – 16 Mart 2015)

İstanbul Kent Savunması’nın çağrısıyla toplanan Kent Direniş Ağı Meclisi MSGSÜ Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Mecliste İstanbul’un dört bir yanındaki dayanışmalar ve savunmalar bir araya geldi.

İstanbul’da mahallesini, parkını, ormanını, yaşamı savunanlar buluştu. İstanbul Kent Savunması -Kent Direniş Ağı Meclisi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti. İKS Meclisi İstanbul Kent Savunması ‘nı anlatan kısa filminin izlenmesi ve Şehir Plancıları Odası’ndan Gürkan Akgün’ün İstanbul’un dört bir yanını saran neoliberal kentsel yağma politikaları üzerine sunumu ile başladı. Forumda direniş ağı ve mücadele programı konuşuldu.

CAI5_Y0WQAA6WBA

 

Forumda Caferağa, Kartal, Validebağ, Beşiktaş, Sarıyer, Kadıköy, Beyoğlu, Gülsuyu gibi semtlerden pek çok  forum/dayanışma/savunması/dernek adına konuşmalar, deneyim aktarımları yapıldı.

Kent Ağı Meclisi’nin bir gündemi de hayvan haklarıydı. Sokak hayvanlarıyla ilgili “Dört Ayaklı Şehir” ve “Yeryüzüne Özgürlük Derneği” adına yapılan konuşmalarda bu yöndeki sorunlara ve kent savunmasında hayvan hakları mücadelesinin önemine değinildi.

Meclise katılan Engelli Hakları Forumu temsilcileri 28 Mart’ta Türkiye genelinde “Uyumuyoruz, uyarıyoruz” eylemi gerçekleştireceklerini deklare ettiler.

CAJAYn-UsAAMv2C

Kent Direniş Ağı Meclisi’nde üniversitelerde duyuru, afiş, bildiri gibi çalışmalar ile görünür olmak gerektiği belirtildi. Meclisin önümüzdeki günlerde bunu da önüne hedef olarak koyması gerektiği belirtildi. Temiz gıda talepli bir kampanya önerisi de yapıldı.

İstanbul Kent Savunmasının karar organları da bu mecliste belirlendi. Kent Savunması’nın karar organları her hafta toplanan forum ve ayda bir toplanacak olan Kent Direniş Ağı Meclisi olarak tariflendi. Mecliste duyuru imkanları da tartışılarak geniş kitlelere ulaşmak için daha sonraki meclisleri canlı olarak yayınlama önerisi çıktı.

Meclise ayrıca Kuzey Ormanları Savunması tarafından üçüncü köprü, üçüncü havalimanı ve kanal gibi mega projelerle yağmaya açılan İstanbul’un yaşam kaynağı Kuzey Ormanları’nın, İstanbul’un tüm kent direniş odakları tarafından savunulması gerektiği ve konu üzerine İKS ve KOS tarafından bir kampanya başlatılması önerisi getirildi.

Ayrıca İstanbul Tabip Odası’ndan Nazmi Algan, İstanbul Üniversitesi’nde rektörlük seçimlerini kazanan Raşit Tükel’e destek olunmasını belirterek dayanışma ve savunmaları desteğe çağırdı.

CAJSd7YWcAAObU5