(Muhammet Kaçar / DHA – 16 Mart 2015)

Rize’de, göç yolundaki kuşların uğrak yeri haline gelen ve Türkiye’de 140 yıl sonra ilk kez görülen kutup martısının fotoğraflanıp kayda alındığı kuş gözlem sahili iş makineleriyle adeta talan edildi. Makineler sahile girerek dere ıslahı ve kum alma çalışması başlatırken, bölgedeki onlarca ağaç da kesildi. Gelişmeler üzerine kuşlar bölgeden ayrılmaya başladı.

Rize Belediyesi’nin kontrolünde Devlet Su işleri (DSİ) tarafından yürütülen dere ıslah çalışmaları kapsamında, Değirmendere’nin denize bağlandığı ve kuş gözlem istasyonu yapılması istenen alana iş makineleri girdi. İş makinelerinin çalışmaya başlaması ve kamyonlarla kum alınmasının yanısıra bölgedeki 30’a yakın kızılağacın da kesilmesinin ardından kuş türlerinin bölgeden uzaklaştığı gözlendi.

Duruma tepki gösteren Eminettin Mahallesi Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Köseoğlu, “Kutup martısı 140 yıl sonra bu alana geldi. Şimdi birkaç kuş türü kaldı. Onlar da ayrılıyor. İnsana değer verilmiyor da kuşa mı verilecek?” dedi. Bu arada, kuş gözlem istasyonu yapılması için çalışma yürüttükleri alana iş makinelerinin girmesi üzerine kuş gözlemcileri de sosyal medyada duruma tepkilerini dile getirdi.

rize2