(Karadeniz İsyandadir, Yeşil Öfke facebook – 17 Mart 2015)

AKP’li Zile Belediye Başkanı’nın halkı terörist ilan eden açıklamaları sonrası bugün protesto eylemi vardı. Pazar günü Tokat’ın Zile İlçesi’nden geçen Çekerek Irmağı üzerine kurulması planlanan HES’leri protesto eden halkı “terörist” ilan eden AKP’li Belediye Başkanı Lütfi Vidinel bugün protesto edildi.

Zile Adliyesi önünde toplanan yurttaşlar, “Siz Zile Belediye Başkanı mısınız, yoksa HES şirketlerinin avukatı veya çalışanı mısınız? Anayasa’da güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ne zaman terörist bir eylem olarak kabul edilmiştir?” diye sordu.

zile1

Pazar günü Tokat’ın Zile ilçesinde HES’i protesto ederken, jandarmanın sert saldırısına uğrayan, biber gazına ve plastik mermiye maruz kalan, üzerine TOMA sürülen iki bin köylü, AKP’li Belediye Başkanı Lütfi Vidinel tarafından “terörist” ilan edilmişti. Jandarma saldırısı sonrasında çıkan olaylarda, halka müdahale için görevlendirilen Zile Belediyesi’ne ait bir otobüsün camları kırılmış, Başkan Vidinel otobüsü belediye binasının önüne çekerek, “Zile halkı terörizme asla geçit vermeyecektir. Yaptıklarının hesabını vereceklerdir” başlıklı bir pankartla sergilemeye başlamıştı.

zile6

Olayların temelinde, Tokat’ın Zile İlçesi’nde köylülerin Çekerek Irmağı üzerine yapılması planlanan 3 hidroelektrik santrali (HES) projesine karşı giderek büyüyen tepkiler var. Bu Pazar günü, Tokat’ın Zile İlçesinde toplanan yaklaşık 2 bin kişi ilçede yapılması planlanan 3 HES’e karşı Çekerek ırmağı yanına geldi. Basın açıklamasının yapılacağını duyan HES’çi şirket “Reis Enerji” ırmak alnında bulunan iş makinelerini 10 km uzağında bulunan bir petrol istasyonun yanına yerleştirdi.

Basın açıklamasının ardından köylüler Zile-Çekerek yoluna paralel olan tarlalardan iş makinelerinin bulunduğu alana doğru yürüdü.

Yürüyüş esnasında jandarma tarafından 7 kere barikat kuruldu ancak barikatlar aşıldı. Son barikatta jandarma tarlaların olduğu bölgeden geçiş yapmak isteyen köylülere biber gazı ve plastik mermi kullanarak durdurmaya çalıştı ancak jandarmanın göstermiş olduğu şiddete rağmen alana ilerleyiş engellenemedi.

Köylüyü yolundan döndüremeyen jandarma bu sefer iş makinelerinin bulunduğu petrol istasyonunu çevirerek koruma altına aldı. Jandarma komutanı ile yapılan görüşmelerde iş makinelerinin geri çekileceği söylenmesine rağmen çekilmemesi üzerine köylüler ile jandarma arasında arbede yaşandı.

Jandarma saldırısına karşı direniş 1 saatten fazla sürdü. Yoğun gaz bombası saldırısı sırasında bir çok insan hendeklerden yuvarlandı. Halk iki ayrı alana itilip, direniş bölünmeye çalışıldı. Tek talepleri iş makinelerinin alanı terk etmesi olan köylülere jandarma sprey gaz, arkasından plastik mermi ve sonrasında gaz bombalarıyla saldırdı. Halk barikatları aşıp iş makinelerine yönelince Toma halkın üstüne sürüldü. Bu sırada bir kişi yaralandı. Atılan gazdan etkilenince fenalaşan jandarmaları yine saldırdıkları köylü tutup kaldırdı. Olaylarda gözaltına alınan bir kişi platformların ısrarıyla geri bırakıldı. Jandarma direniş karşısında barikatı geriye çekerek yolu açtı. Köylüler yine geleceklerini söyleyerek alandan ayrıldı.

Pazar gününe dair fotoğrafları aşağıda görebilirsiniz:

zile2 zile3 zile4 zile7 zile8zile13zile12zile11 zile9 zile10