(sendika.org – 17 Mart 2015)

Akademisyen ve şehir plancısı Tahir Çalgüner, Melih Gökçek’in ODTÜ’den geçireceği yeni yol projesinin üç etaplı bir planın parçası olduğunu söyledi, bunun hem ODTÜ hem de Ankara için kent suçu olduğunun altını çizdi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, oğlunun başında olduğu Beyaz TV’de bir kez daha boy gösterdi, ODTÜ yerleşkesinden geçireceği 18 kilometrelik transit yol projesini hayata geçirecekleri söylemini yineledi.

Akademisyen ve şehir plancısı Tahir Çalgüner, Gökçek’in yeni yol projesini değerlendirdi. Çalgüner, meselenin ulaştırma politikaları ve ulaşım planlaması arasındaki farkı bilmeyen “avam” bir belediyecilik zihniyetinin, bu kavramların kent planlaması disiplini bağlamındaki uyumunu sorgulamaktan azade bir şekilde kenti “karalama defteri” olarak gören bir zihniyetin ürünü olduğunu söyledi.

‘Hem ODTÜ hem Ankara için kent suçu’

Gökçek’in ODTÜ yolları tartışmalarında bir algı yönetimi yürüttüğünü söyleyen Çalgüner, “ODTÜ yerleşkesinin kuzeyinden geçecek iki farklı yol yok. Bu yollar aynı güzergahın iki etabı. Milli Botanik Parkı projesi kapsamında Köy Hizmetleri Müdürlüğü’nün arkasından geçecek tünel yol ile bu güzergah Çayyolu’na kadar uzanacak. Büyük resim kamuoyunun gündemine getirilmiyor” dedi.

Benzer bir tehlikenin üçüncü yol için de geçerli olduğunu kaydeden Çalgüner, bu yolun hem ODTÜ yerleşkesi hem de Ankara kent bütünü içindeki durumun bir şehircilik faciası ve kent suçu kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Gökçek’in üç etaplı planı

Çalgüner’e göre Gökçek’in kafasında gelecekteki ODTÜ yerleşkesi üç etapta hayata geçirilecek:

Birinci Etap: Malazgirt Bulvarı’nın devamı olacak 2. Etap yol ile ODTÜ’nün kuzeyinden Eskişehir Yolu’na paralel ve Çayyolu’na kadar uzayan birinci halka “iç çevre yolu” ile kuşatmak.

İkinci Etap: İkinci halka çevre yolu olan ve yerleşkenin güneyinden geçen İncek Yolu’nu transit yol geçişi ile birleştirmek. Böylelikle yerleşkenin arkasını yollaştırarak kuşatmak.

Üçüncü Etap: Güney çevre yolu, yani ana çevre yolu etabı; İncek yolu ile bağlantısını kurduğu trafiği Konya Yolu’ndan, güney ana çevre yolu ile kavşaklandırarak buradan da yapım halinde olan Pozantı-Adana Otobanı’na çıkarmak.

Sonuç olarak; ODTÜ yerleşkesini dört taraftan yollaştırarak kuşatmak, yerleşkeyi kentten yalıtmak, konut baskısını artırmak, yerleşkenin Eymir ile bağlantısını kesmek, arada kalan vadi koridorunu zaman içinde yapılaşma baskısı altına almak, bölgeyi AOÇ ile aynı kadere mahkum etmek.