(Gerçek Gündem – 18 Mart 2015)

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, “İstanbul Kuzey Ormanları karayolları sınır çizgisi içinde yap-işlet-devret modeli ile kurulacak tesislerin günlük gelirleri ne kadar olacaktır?” diye sordu.

Tanrıkulu, Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“İstanbul Kuzey Ormanları’ndan geçen 3. Köprü, otoyol ve bağlantı yolları güzergâhı başta olmak üzere, Türkiye’nin en kıymetli orman alanları içinden geçen karayolları güzergâhlarındaki gelir getirici ve kalıcı olan bölgelerinin bedelsiz olarak 3. kişilere verilmesinin gerekçesi nedir? Bu üçüncü kişi ve kişiler kimlerdir?

sezgin1

Karayolları sınır çizgisi içindeki ormanlık alanlarda yap-işlet-devret modeliyle yapılan tesislerin kurulmasına kimler izin verecektir?

Karayolları sınır çizgisi içindeki ormanlık alanlarda yap-işlet-devret modeliyle yapılan tesislerden herhangi bir bedel alınmaması devlete ne kadarlık gelir kaybı oluşturacaktır?

İstanbul Kuzey Ormanları karayolları sınır çizgisi içinde yap-işlet-devret modeli ile kurulacak tesislerin günlük gelirleri ne kadar olacaktır?

İstanbul Kuzey Ormanları Karayolları sınır çizgisi içinde yap-işlet-devret modeli ile kurulacak tesislerin değerleri ne kadar olacaktır?”