(Haber362.com – 17 Mart 2015)

Terme’de yapılacak termik santralin ÇED raporunun reddedildiğinin açıklanmasının ardından santrali yapacağı bildirilen TİM AVRASYA firmasının yeni ÇED süreci için başvuruda bulunduğu ortaya çıktı. Termeliler temkinli, seçim kandırmacası olabileceğini düşünüyor.

Terme’de yapılacak olan kömürlü santralin ÇED sürecinin önce askıya alındığı açıklanmıştı. Askıya alınma kararının seçim oyunu olarak değerlendirilmesi ve bunun Termeliler arasında yayılmasının ardından bu kez de ÇED Raporunun reddedildiği açıklandı. AKP Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Terme Belediye Başkan Yardımcısı Sezai Uzun ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk’e teşekkür ziyareti yaptıkları haberi servis yapıldı. Önce askıya alınma, sonra erteleme kararının basın yoluyla da paylaşılmasının ardından ilgili firmanın tekrar ÇED başvurusunda bulunması ve bunun reddedilmemesi kafaları karıştırdı.TERMELİLER VE TERÇEP TEMKİNLİ
Santral ile ilgili olarak sürekli haber paylaşımı yapan ve paylaşımlardaki Ankara ziyaretlerinde Terme Belediye Başkanı Şenol Kul’u da yanında götüren AK Parti milletvekili Cemal Yılmaz Demir’in başarı olarak duyurmaya çalıştıkları ÇED sürecinin aslında bir kandırmaca ve seçime kadar Termelilerin tepkilerini yumuşatarak seçimde oy kaybetmeme kaygısı olarak değerlendirildiği ortaya çıktı.

Konu ile ilgili olarak görüşlerini aldığımız TERÇEP Önceki dönem sözcüsü Zekai Altunpala Terme’de henüz tamamlanan bir süreç olmadığını ve hiçbir şeyin değişmediğini ifade ederken, TERÇEP yeni dönem sözcüsü Hasan Demir de olaya temkinli yaklaştıklarını ve Terme’de santral sürecinde değişen bir şey olmadığını söyledi.TERMELİLER MÜCADELELERİNİ SONUNA KADAR EYLEMLİ DE OLSA SÜRDÜRECEK

Hasan Demir, “Değişen bir şey yok. ÇED Raporu reddedilmiş ama, TİM Avrasya firması tekrar başvuru yapmış ve muhtemelen bu başvuru da kabul edilerek süreç devam edecek. Eğer santral yapılmayacaksa bu Hükümet, Bakanlık ve en yetkili resmi ve siyasi ağızlardan açıklanmalı ve iptal kararı resmi yazı ile ilgili firmalara da bildirilmeli. Biz Termeliler olarak mücadele anlayışımızı değiştirip rehavete kapılmayacağız. Bizim açımızdan santral tehlikesi ortadan kalkmadı sadece ertelendi. Bunun da seçim nedeniyle olduğunu düşünüyoruz ve bu düşünce Termeliler arasında da yaygın.” dedi.
 
SEÇİME KADAR İZİN VERİLMEYECEK, SONRASINDA BAŞVURULAR VE BASKILAR ARTACAK
Öte yandan santralin müracaat sürecini izleyen Sivil toplum ve meslek odaları yetkilileri ve çevreciler, bu erteleme ve reddedilme kararının seçim öncesi göz boyama amacıyla yapıldığını, bunu başarı olarak sunan siyasetçilerin de seçim öncesi oy kaygısı ile samimi davranmadıklarını söylediler. Seçimden sonra ne olacağının bilinmediğini ifade eden çevreciler, süreçte tamamlanan bir şey olmadığını ve tamamlanmayan sürecin iptal edilmesinin de bir anlamının olmadığını bildirdiler.Sözü edilen, AKP Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, Terme Belediye Başkanı Şenol Kul, Terme Belediye Başkan Yardımcısı Sezai Uzun ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk’e teşekkür ziyareti yaptıkları haberi:
http://www.samsunhaber.tc/samsun-haber/terme-termik-santral-ced-raporu-reddedildi-h500040.html