(Meryem Yıldırım – İleri Haber, 18 Mart 2015)

Yırcalılar Danıştay’ın ‘acele kamulaştırma’ kararının iptal edilmesine rağmen termik santral yapılması için imza toplayanlara karşı topyekun direnişe geçti.

Manisa’nın Soma ilçesine bağlı Yırca’da Kolin şirketi tarafından 6 bin 666 zeytin ağacının söküldüğü zeytinlik arazisinde termik santral yapılması için Bakanlar Kurulu’nun aldığı ‘acele kamulaştırma’ kararını Danıştay’ın esastan iptal etmesine rağmen bölgede yeni bir oyun başlatıldı. “Soma ve Yırca’nın tahammülü kalmadı. Bir an önce Termik Santral inşaatının şimdiki yerine, yani Yırca’da başlamasını istiyoruz çağrısıyla 20 kişilik bir gurup, Yırca’lılardan imza toplamaya başladı. Yırca’da santral yapılmasını isteyen bu gurup, 60-70 yaşlarındaki yurttaşlardan imza alarak, Soma Kaymakamlık’ı önünde şov yaptılar.

YIRCA DİRENİŞÇİSİ MASKESİYLE İMZA TOPLADILAR

Yırca Muhtarı Mustafa Akın kampanyayı yürüten guruptan 5-6 kişinin Kolin’de çalıştığını aktararak bölge halkının açık bir şekilde kandırılmaya çalışıldığını söyledi. İleri Haber’e konuşan Akın, kampanyayı AKP ilçe kadın kollarının yürüttüğünü açıklayarak, kampanya kapsamında halktan nasıl imza toplandığını ise şöyle anlattı: “İnsanların yanlarına giderek ‘Yırca için bir şey yapmak ister misiniz?’ diye soruyorlar. İnsanlar da bizim mücadelemizi bildiği için santral karşıtı mücadele sanıyor ve imza veriyorlar. Ama katliamın yapıldığı alana santral yapılsın istiyorlar.”

yirca2 yirca3

‘7 BİN İŞÇİ SANTRALDE ÇALIŞABİLECEK’ YALANI

Akın, kampanyayı yapan grubun insanları ikna etmek için ise Yırca’nın yoksulluğunu ve işsizliğini kullandığını kaydetti. İmza toplarken termik santralin ekmek kapısı olacağını öne sürdüklerini belirten Akın, “Yolsuzluk, işsizlik üzerinden imza kampanyasını yapıyorlar. Köyümüzden 5-6 kişiden, aklı ermeyenlerden, imza toplamışlar. “Santral yapılırsa 7 bin işçi çalışacak santralde” diyorlar. Bu vaatlerde bulunuyorlar” dedi.

KOLİN’İN ÇED RAPORU: SANTRALDE 300 KİŞİ ÇALIŞABİLİR

Akın bu konudaki yalanı ise şu verilerle ortaya koyuyor: “Kolin’in kendi ÇED raporuna göre ise santral yapılırsa 240-300 kişi çalışabilir.”

İmza toplayan gurubun Yırca’lıların durumu fark edip tepki göstermesi üzerine AKP İlçe Kadın Kolları Başkanı’nı telefonla arayarak çağırdığını aktaran Akın, şu bilgileri verdi: “Dün de imza toplayanlar Ankara’ya gitmişler. Meclis’te kimlerle görüştüler bilmiyorum. ‘4 bin imza topladık’ diyorlar. Mahalle mahalle, sokak sokak dolaşmışlar. Yırca’ya destek adı altında toplamışlar imzaları. Sahte, aşağılık bir imza kampanyası yapıyorlar. İnanılmaz…Biz tepki gösterince imzasını geri çekti insanlar. ”

yirca6 yirca5

BİZ DE KARŞI ‘KARŞI KAMPANYA BAŞLATTIK”

Muhtar Akın, şirket ve AKP ilçe kadın kollarının düzenlediği bu kampanyaya karşı kendilerinin de bir ‘karşı kampanya’ başlattıklarını paylaştı. “Biz de karşı kampanya başlattık. Soma da bazı sivil toplum örgütleri de destek veriyor. Sosyal Haklar Derneği, CHP, Dev Maden Sen, demokratik örgütler, hep birlikte kampanyayı yürütüyoruz” diyen Akın, tepkinin çok büyük olduğunu altını çizdi. Grubun kaymakamlık önüne giderek imza aldıkları yaşlı insanlarla boy boy fotoğraf çektirmesine tepki gösteren Akın şunları söyledi: “Onlara hain gözüyle bakıyor insanlar. Sen 3 ay direnmişsin dayak yemişsin. Bunlar ses etmemiş. Menfaat ilişkiler yüzünden şimdi gelmiş bunları yapıyorlar. Köylü dayak yerken, direnirken nerdeydi bunlar?”

YIRCA SANTRAL İÇİN DAHA AZ MALİYETLİ

Muhtar Akın, bu imza kampanyasının birileri tarafından yönlendirildiğini düşünüyor. Kendiliğinden gelişen bir iş olmadığına dikkat çeken Akın, şirketin bu çabalarının nedenini, Yırca’yı neden bu kadar çok istediğini ise şöyle açıklıyor: “Yırca’dan 15 km yukarıda 500 dönümlük bir arazi aldı Kolin. Yırca’dan umudu kesince. Bedellerin yüzde 10’unu ödedi. Termik santralin oraya kurulması daha maliyetli. Yırca’nın koşulları çok uygun santral için bu yüzden buradan vazgeçmiyor.”

yirca4 yirca7