(Seda Karatabanoğlu / İleri – 19 Mart 2015)

Beyoğlu Kent Savunması Esnaf Komisyonu geçen yıl yürürlüğe giren Borçlar Kanunu çerçevesinde 10 yılını doldurmuş kiracıların mal sahibi tarafından herhangi bir gerekçe gösterilmeden çıkartılmasına karşı imza kampanyası başlattı. İmza kapanyasının duyurulduğu basın açıklamasında konuşan mimar Mücella Yapıcı, “Yasayla hedeflenin İstabul’un yerleşik alanları olan Beşiktaş, Kadıköy, Kurtuluş gibi eski semtlerin bir an önce boşaltılarak ranta açılmasını sağlamaktır” dedi.

AKP iktidarında rantsal dönüşüme en çok maruz kalan yerlerden biri olan Beyoğlu’nu korumak ve savunmak için kurulan Beyoğlu Kent Savunması’nın esnaf komisyonu düzenlediği basın açıklaması bir imza kampanyası başlattı. Borçlar Kanunu’nun 347. maddesinde yapılan değişiklikle mal sahiplerine, 10 yılını dolduran kiracıların hiçbir gerekçe ileri sürmeden çıkarma hakkı tanınmasına karşı başlatılan imza kampanyasının sadece Beyoğlu esnafı değil Türkiye’deki tüm kiracıların sorunu olduğunu anımsatan avukat Eren Can, “Beyoğlu’nu parası olanların yeri haline getirmeye çalışıyorlar buna karşı bir mücadele için bir araya geldik” dedi.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı, Borçlar Kanunu’nun 347. Maddesi’nin 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun ile birlikte kullanılarak İstanbul’un dokusunu değiştirilmek istendiğini ifade etti. Yapıcı, “10 yıl gibi bir sürenin esnaf için vahşidir. Bu yasa insanların ekmeğiyle oynamaktadır, Türkiye’deki milyonlarca kiracının sorunudur” diye konuştu.
Beyoğlu esnafı Onur Taş okuduğu basın açıklamasında “Beyoğlu gözü dönmüş büyük sermaye sahiplerinin bir parça kapabilmek için üşüştüğü büyük bir pasta. Son dönemde yürürlüğe konulan bir dizi yasal düzenleme ve keyfi uygulama Beyoğlu’nu ranta dayalı dönüştürmeyi mümkün kılmaktadır” ifadelerini kullandı.
Taş, Borçlar Kanunu’nun 347. maddesinin Beyoğlu esnafını yerinden etmek için kullanıldığını vurgulayarak “Bu madde en basit haliyle Anayasada koruma altına alınmış olan çalışma hürriyetini, özel teşebbüslerin korunması ilkesinin, sosyal devlet ilkesinin ve yasal düzenlemeler dahilindeki sözleşme serbestisi ilkelerini  ihlal etmektedir, iptali zorunludur” dedi.
Taş, 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’un Beyoğlu esnafı için beklenen İstanbul depremi olduğunu kaydederek “Yakın zamanda deprem güçlendirmesi yapılan yapılar da dahil olmak üzere bilimsel niteliği tartışmalı raporlara dayanarak tahliyeyi sağlayan ve kiracıların itiraz haklarını ortadan kaldıran bu yasa, açıktır ki bir Beyoğlu esnafını ortadan kaldırmak için bir araç olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle söz konusu yasaya kiracılar açısından itiraz hakkı konuşması ve devamındaki riskli yapı yıkılsa dahi yeni yapılacak yapının aslına uygun olarak inşa edilerek öncelikli olarak aynı bedelle kiracıya teklif hususunda yasal düzenleme yapılması zorunluluktur” şeklinde devam etti. İşgaliye bedeli ödendiği halde masa ve sandalyeler için her gün yeni düzenleme getirilerek Beyoğlu esnafının kamusal niteliğinin ortadan kaldırılmak istendiğini dile getiren Taş “Beyoğlu’nu Beyoğlu yapan sokak kültürünün bitirerek steril, homojen, ruhsuz ve elit bir tüketim kültürünün dayatılması öngörülmektedir. Bu konuda hakkaniyete uygun bir yasal düzenleme yapılması zorunluluktur” dedi.  Yaklaşık iki ay boyunca sürecek imza kampanyasını tüm Beyoğlu’na sokak sokak, esnaf esnaf ulaştırmaya çalışacaklarını belirten Taş, Beyoğlu esnafı olarak sokak şenlikleri düzenleyeceklerini, Beyoğlu Belediyesi önünde eylemler gerçekleştireceklerini söyleyerek Beyoğlu’na sahip çıkma çağrısı yaptı.
Açıklamaya destek olmak için gelen CHP Milletvekili Melda Onur, AKP’nin rantsal dönüşüm politikalarını IŞİD’in balyozlarla müze yıkmasına benzeterek “IŞİD cebren yapıyor AKP hileyle yapıyor tabi ki gerektiğinde cebir de kullanıyor” dedi. Onur imza kampanyası için elinden geleceğini ifade ederl önümüzdeki günlerde meclise bu konuyla ilgili soru önergesi vereceğini söyledi. Açıklamaya ayrıca CHP Milletvekili Aday Adayı Cem Tüzün, Kelebek Korse sahibi İlya Avramoğlu, zorla tahliye edilen Stil Kundura sahibi Murat Nazlıçiçek ve İlerici Kadınlar Beyoğlu Meclisi destek verdi.