(KOSMedya – 20 Mart 2015)

Kurban kesim alanına hayvan barınağı mı yapılır? İnşaatı tamamlanmamış, resmi olarak açılmamış, veterineri olmayan bir barınağa, üstelik bu soğukta, tepesi açık kafeslere nasıl hayvanlar alınır?

Geçtiğimiz hafta hayvan özgürlüğü aktivistleri Pendik’teki Kurban Kesim Alanı’nda inşaatı devam eden Pendik Belediyesi Barınağı’nı gezdiler. Barınak görevlisinin verdiği bilgilere göre inşaat tamamlanmak üzere; barınak birkaç hafta içinde açılacak ve tam kapasite köpek “alımına” başlayacak. İlk elden yapılan gözlemlere göre, barınağın fizikî koşulları ne sürekli, ne de tedavi amaçlı geçici kalacak hayvanlar için uygun değil. Yerlerin beton olduğu, ufak ahşap padokların ve küçük kafeslerin var olduğu bildiriliyor. Kafesler hayvanların içerisinde ayağa dahi kalkamadığı türde kafesler değil, yine de birden fazla köpeğin bir arada kalması için uygun olmadıkları belirtiliyor. Ayrıca kafeslerin şu an tepesi açık, ama ileride kapatılacağı bildirilmiş. Yine de burası soğuk ve rüzgarlı bir bölge olduğu için, dört tarafı açık kafeslerde hayvanların çok üşüyeceği belirtiliyor.

Kurban kesim1Kurban kesim8

Barınakta şu an için tek bir görevli bulunuyor ve bu görevlinin verdiği bilgiye göre, düzenli ve sürekli barınakta bulunan bir veteriner yok. Pendik Belediyesi’nin 4 veterineri olduğu, bu barınakla ilgilenen veterinerlerin arada gelip henüz resmî olarak açılmamış bu barınaktaki hayvanları kontrol ettiği belirtiliyor. Barınakta mama sıkıntısı olmadığını belirten hayvan özgürlüğü savunucuları, barınakta iki hasta köpek bulunduğunu; bu köpeklerden birinin ciğerlerinden hasta bir sokak köpeği, diğerinin ise gözleri akan bir cocker olduğunu söylediler. Ayrıca yavruları olan bir Doberman da barınakta tutuluyormuş. Yavrular barınakta büyümüşler. Genel olarak hayvanların durumu kötü olmasa da, barınağın koşullarının oldukça yetersiz ve kötü olduğu belirtiliyor. Barınaktaki kafeslerin içinde tek bir mama yeri olduğu için, güçlü olan hayvanın yemek yiyeceğine, diğer köpeklerin açlıktan öleceğine veya birbirlerine saldıracağına işaret ediliyor.

Kurban kesim4Kurban kesim5

Barınak görevlisi şu an içeride yaklaşık 30 kadar köpek bulunduğunu söylüyor. Pendik Belediyesi Çevre Müdürü Nazım Bey’den alınan bilgilere göre, barınak açıldığında 500 köpek kapasiteli olacak. Ancak barınak görevlisi bu sayının artabileceğini, barınak alanının genişletilebileceğini söylüyor.

Barınakta şu an bulunan 30 kadar köpeğin, Pendik bölgesinden şikâyet üzerine toplanan “agresif” köpekler olduğu bilgisi mevcut. Görevlinin verdiği bilgiye göre, İBB’nin Tepeören Barınağı’nda yer olmadığı için, bu köpekler henüz inşaat halindeki bu barınağa alınmış. Barınağı ziyaret edenlerin gözlemleri, köpekler arasında ciddi kavgaların meydana geldiği; çünkü zaten “agresif” oldukları şikâyetiyle bölgelerinden toplatılan bu köpekler gelişigüzel ve hayvanın karakterine bakılmaksınız bir araya “hapsedilmişler”.

tabela 1tabela 2

“Pendik Barınağı’nın inşa edildiği bu bölgeye ulaşım oldukça zor. Toplu taşımanın en yakın bıraktığı yerden yürüyerek gitmek 1-1,5 saatlik bir yol. Ayrıca yol çamur olduğu için küçük araçlar da zor giriyor barınak alanına” diyor, barınağı ziyaret edenler.

Son olarak, inşaatı ve barınaktaki köpekleri ziyaret eden hayvan özgürlüğü aktivistleri asıl tehlikenin barınağın büyütülmesi riski olduğunu belirterek bölgenin orman arazisi olduğuna dikkat çektiler. Bu tesisin ‘geçici bakımevi’ denilen yerlerden mi, yoksa ‘doğal yaşam alanı’ denilen Kısırkaya benzeri yerlerden mi olduğunu henüz öğrenilebilmiş değil. An itibariyle barınak görevlisinin verdiği bilgi, yapılması planlananın ‘al-kısırlaştır-yerine bırak’ olacağı yönünde. Ancak bu ‘barınak’ genişletilecek olursa, mesire yeri olan bu alandaki tüm ormanın kesilebileceği belirtiliyor. Bölge Kurtdoğmuş’a yani baraja yakın, çevrede sadece özel villalar ve orman var. Sadece ağaç kesilerek, İBB’nin Ömerli’deki barınak inşaatına başlamasına dahi gerek kalmadan buranın genişletilmesi tehlikesinin mevcut olduğu belirtiliyor.

Kurban kesim6 Kurban kesim3