(Olgu Kundakçı / Birgün, 20 Mart 2015)

UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer alan Ürgüp’ün Kayakapı mahallesinde hayata geçirilen otel projesi için yapılan yol genişletme çalışması sırasında bir peribacasının kesildiği iddia edildi.

UNESCO’nun 1985’te korunması gerekli Dünya Mirası listesine aldığı Kapadokya Ürgüp’te yapımı devam eden ‘Kayakapı Premium Caves’ otel projesini merkeze bağlayan yol inşaatı için bir peribacasının dikey şekilde kesildiği iddia edildi. 2001’de Koruma Kurulu tarafından kentsel sit alanı ilan edilen Kayakapı mahallesinin  ’Kayakapı Kültürel, Doğal Çevre Koruma ve Canlandırma Projesi’ kapsamında restore edilerek turizme kazandırılması amacıyla mahallede yaşayanların mülkleri kamulaştırıldı ve arazi otel projesi için Ürgüp Belediyesi tarafından yatırımcı firmaya ihale edildi. Yapılan yol inşaatı sırasında peribacasının kesildiğini tespit eden ÇEKÜL Ürgüp temsilciliği suç duyurusunda bulundu, ancak takipsizlik kararı verildi.

‘KORUMA İLKELERİNE AYKIRI’
ÇEKÜL Ürgüp Temsilcisi Mustafa Kaya, “Ürgüp Kayakapı’da hayata geçirilen otel projesi, dünyanın en büyük kültürel ve tarihi çevre bozulması.  Mahallenin 1984’te boşaltılması ardından bu alan otele dönüştürüldü. Koruma Kurulu onaylamış olsa bile, peribacasının kesilmesi 2983 sayılı kanuna ve Koruma Yüksek Kurulu ilke kararlarına kesinlikle aykırıdır. Tehlike arz etmeyen kaya kesilemez, ancak bu hükme rağmen yol çalışması için tonlarca kaya kesildi. Patika bir yolu genişletmek, otobüs geçecek bir yol haline getirmek koruma ilkelerine aykırı. Bu tarihi, dünyada eşi olmayan mahallenin açık hava müzesi olması için uğraş verdik, ancak bu alan otele dönüştürülerek bölgenin tarihi dokusu ciddi ölçüde bozuldu” dedi.

FİRMA: KURUL ONAYI VAR
‘Kayakapi Premium Caves’ otelin bağlı olduğu Dinler Grup yetkilileri ise yapılan çalışmanın Kayakapı Koruma ve Geliştirme Planı kapsamında ve Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun denetiminde yapıldığını belirterek BirGün’ün sorularına şu yanıtı verdi: “Planda yol olarak ayrılan kısımlarda peribacası niteliği bulunmayan kaba kaya kütlelerinin yoldan alınması gerekmiştir. Bu kaya kütleleri peribacası niteliğinde olmadığı gibi başkaca kültürel bir niteliği de bulunmamaktadır.”