(Diken – 19 Mart 2015)

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için yaptırıldığı ileri sürülen İzmir’in Urla ilçesi Zeytineli köyü Hacılar koyundaki kaçak villaların bulunduğu ve 1’inci derece SİT’ten 3’üncü derece SİT alanına dönüştürülen arazide bugün yapılan bilirkişi incelemesi öncesi jandarma bölgeyi adeta ablukaya aldı.

İzmir Valiliği’nin bölgeye gözlemci girişinin yasaklanmasına yönelik talebinin ardından koyun yaklaşık üç kilometre öncesinde yolu kapatan jandarma, avukatlara da kimlik kontrolü yapmak istedi.

‘Robocop’ olarak adlandırılan özel jandarma timinin kapattığı noktadan önce, gözlemcilerin bölgeye girişini yasaklayan mahkeme kararını basın mensuplarına ve diğer STK temsilcilerine aktaran jandarma yetkilileri, araçların geçişine izin vermedi.

Hakim ve bilirkişi heyetini taşıyan minibüsün ardından gelen ikinci minibüste bulunan davanın taraflarıyla onların temsilcileri olan avukatların kimliklerinin kontrol edilmeye çalışılması gerginliğe neden oldu.

Avukatlara kimlik soruldu

urla-villa1

Avukatlar, hukuk adamı oldukları için kendilerine böyle bir uygulama yapılmasını kabullenemeyeceklerini söyleyip kimliklerini göstermedi. Bunun üzerine geçişleri engellenen avukatlarla jandarma arasında gerginlik yaşandı.

Telefonla kendisine ulaşılan 2’nci İdare Mahkemesi hakiminin onayı üzerine, avukatların geçişine izin verildi.

Mahkeme salonuna girerken bile sorulmuyor

urla-villa2

İzmir Valiliği’nin incelemeye ‘gözlemci’ olarak katılmak isteyenlerin engellenmesi için mahkemeye yaptığı başvuruya ilişkin belgeyi gösteren avukat Şehrazat Mercan, “Burada yapılan uygulama, bizlerini hukukçu kimliğine hakarettir. Biz mahkeme salonuna girdiğimiz anda bile kimliklerimiz kontrol edilmiyor” dedi.

Heyetle birlikte içeriye girmelerine izin verilmeyen TMMOB Genel sekreteri Melih Yalçın ise şunları söyledi: “Mevcut bilirkişinin yanı sıra, uzmanlık grubundan ilave bilirkişilerin, heyete ilave edilmesi, tarafımızca talep edilmesine rağmen mahkeme reddetmiştir. Burada uzmanlık alanında eksikliğe neden olmuştur.”

Ne olmuştu?

Urla villalarının yapıldığı arazinin SİT durumunu inşaata olanak verecek şekilde düzenleyen 1 No’lu Tabiat Varlıkları Koruma Komisyonu kararının iptali için açılan davada bugün bilirkişi heyetiyle yapılan keşif öncesi, İzmir Valiliği’nin koya gözlemci girişinin yasaklanması için mahkemeye başvuruda bulunduğu ortaya çıkmıştı.