(Rabia Yılmaz / Birgün – 21 Mart 2015)

Trakya’daki sanayileşmenin sonucunda Ergene Havzası’nın katledilmesi Yunanistan’da konuşulmaya devam ederken, gösterim yapılan kentlerden Halkidiki’de de halk siyanürle altın arama çalışmaları sonucunda yaşanan çevre katliamına karşı mücadele veriyor. Ergene’de yaşanan çevre katliamını konu alan ‘Gündöndü’ belgesel ekibini davet eden ve bölgede gösterim düzenleyen bölge halkı, Halkidiki ile Ergene çevre mücadelesini birleştirme noktasında ilk adımı da attı. Halkidiki halkı mücadeleyi, Ergene ile bütünleştirdi.

Belgesel izlendikten sonra, yönetmen Nejla Demirci ve Ergene Eylem Forumu üyeleri söz aldı. Konuşmalarda Türkiye’deki ekoloji mücadelesinin ateşi ve coşkusu anlatıldı.

Belgesel ekibi, Kanada menşeli El Dora şirketinin siyanürle altın madeni faaliyetine karşı mücadele eden bir grup tarafından karşılandı. Mücadeleye 10 yıl önce 12 kişi olarak başlandığı, sonraki süreçte ise 20 bin kişilik yürüyüşler düzenlendiği ifade edildi. 28 Mart’ta düzenlenecek eyleme çağrı yapıldı. Halk, ”Barışçıl yöntemlerle yapılan eylemler sermayeyi etkilemiyor. Brüksel’e bilgi vermeye gittik. Avrupa Mahkemesi’ne başvuruda bulunduk. Üç aşamalı mahkeme sistemi tüketilmeden Avrupa Mahkemesi’ne gidemiyoruz. Üçüncü aşamadayız ve bu aşama bir türlü bitirilmiyor. İki kilometrelik bir alana 400 metre derinliğinde bir göl yapmak istiyorlar. Mücadelenin karşısına bölgede çalışan işçileri çıkartıyorlar, oysa bu tüm üniversitelerin reddettiği bir proje. Ekolojik bir raporu olmayan da bir maden ocağı” diyerek anlatıyor.

Bölge halkı gösterim öncesi belgesel ekibini çevre katliamının yaşandığı bölgeye de götürdü. Maden alanına ilerlemek isteyen grup polis tarafından engellendi. Bölge halkı, şirketi koruyan polislere ve korumalara ‘Satılmışlar’’, ”Yaşadığınız bölgeye nasıl ihanet edersiniz’’ sloganları attı.