(Fatih Yapar / Egedesonsöz – 22 Mart 2015)

Urla İlçesi Birgi Köyü’nde yeni bir taş ocağı ve kırma eleme tesisi projesi ile ilgili çalışmalar başladı. Tesisi işletecek olan kişinin İstanbul Sultangazi’de göçük nedeniyle iki kişinin hayatını kaybettiği Has Beton Şirketi’nin sahibi Hızır Kaptan olduğu öğrenildi.

Yarıma Bölgesi’nin kontrolsüz projeler ile gündeme gelen ilçesi Urla’da yeni bir taş ocağı tesisi için çalışmalar başlatıldı. İlçenin Birgi Köyü’nde yerleşim yerine çok yakın alanda kalker ocağı ve kırma eleme tesisi için ön izin verildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nden 100 hektarlık alan izin ruhsat alan şirketin 20 hektarlık alanda kırma eleme tesisini kuracağı belirtildi. Köye sadece 950 metre uzaklıkta olan bu tesis orman alanı ve doğal yaşam merkezinin ortasında kurulacak.

TANIDIK İSİM
Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün ‘200808418 ruhsat numarası’ ile izin verdiği Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi’ni İstanbul’da yaşanan kaza ile gündeme gelen Hızır Kaptan isimli kişinin işletileceği öğrenildi. Sultangazi’de faaliyet gösteren ‘Has Beton’ adlı taş ocağında geçen 29 Haziran’da meydana gelen toprak kaymasında, kepçe operatörü Süleyman Akay ve kamyon şoförü Erdem Çelikmen tonlarca balçığın altında kalarak yaşamını kaybetmişti.

Olay sonrası Hızır Kaptan ve  Teknik Nezaretçi Veli Saatoğlu ile Necdet Türen ve Nurettin Bardak adlı iki yönetici hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 85/2 ve 22/3 maddeleri gereğince “bilinçli taksirle aniden çok kişinin ölümüne sebebiyet vermek” suçundan üç sene ila 22 buçuk seneye arasında hapis cezası istemiyle İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.  Aynı ismin Urla Birgi Köyü’nde izin alan kişi olduğu ortaya çıktı.