(Evrensel – 23 Mart 2015)

Antalya’nın Finike ilçesinde ormandaki mermer ocağına verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ raporu ve ruhsat iptaline yönelik yaşam savunucularının açtığı davada mahkeme, keşif ve bilirkişi harcı olarak 10 bin 195 liranın, ileride haksız çıkan taraftan alınmak üzere davacı yerine hazineden karşılanmasına hükmetti. Yaşam savunucuları açtıkları davalarda yüksek bilirkişi ücretlerini ödeyememe tehlikesiyle karşı karşıya kalıyordu. Kararın bu açıdan örnek teşkil ettiği belirtiliyor.

Antalya’nın Finike ilçesinde ormandaki mermer ocağına verilen “ÇED Gerekli Değildir” raporu ve ruhsat iptaline yönelik yaşam savunucularının açtığı davada mahkeme, keşif ve bilirkişi harcı olarak 10 bin 195 liranın, ileride haksız çıkan taraftan alınmak üzere davacı yerine hazineden karşılanmasına hükmetti.

Yaşam savunucuları açtıkları davalarda yüksek bilirkişi ücretlerini ödeyememe tehlikesiyle karşı karşıya kalıyordu. Kararın bu açıdan örnek teşkil ettiği belirtiliyor.

Finike’de Alacadağ ve Kızılcık yaylalarında taş ve mermer ocaklarının maden çıkarma faaliyetleri kapsamında binlerce sedir ve kızılçam türü ağaç katliamına karşı mücadele eden bölge sakinlerinden Toroslar ve Akdeniz Kıyıları Çevre Derneği Taş Ocaklarıyla Mücadele Platformu Sözcüsü Ali Ulvi Büyüknohutçu, Bartu, Mermer adlı firmaya karşı dava açtı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü İzin ve İrtifak Dairesi Başkanlığı aleyhine açılan davada, firmaya verilen ocak ruhsatı ile “ÇED Gerekli Değildir” raporunun iptali istendi. Antalya 2. Bölge İdare Mahkemesi, Büyüknohutçu’dan keşif ve bilirkişi inceleme giderlerine karşılık kullanılmak üzere 10 bin TL keşif ve bilirkişi avansı ile 195.40 TL keşif harcı talep etti.

‘HAK ARAMA ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KISITLAYICI’

Bu kadar yüksek keşif ve bilirkişi ücreti talep edilmesinin hak arama özgürlüğü ve adalete erişim hakkını kısıtlayıcı nitelikte olduğunu da belirten Ali Ulvi Büyüknohutçu, ücreti davalı olan devlet kurumlarının ödemesini istedi.

Talebi değerlendiren mahkeme, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğünün bu ücreti ödemesini istedi. Ancak iki kurum buna itiraz etti. İtiraz üzerine Antalya 2. İdare Mahkemesi, toplam 10 bin 195.40 TL’lik keşif ve bilirkişi avansıyla keşif harcının, ilerde haksız çıkan taraftan alınmak üzere hazineden karşılanarak mahkemeye yatırılmasına hükmetti.

ÖRNEK KARAR

Davacı Avukatı İsmail Doğan Tunçbilek, “Davacı anayasal bir ödevin gereği olarak çevre haklarını korumak adına bu davayı açtı. Bu kadar yüksek bir keşif ve bilirkişi ücreti talep edilmesi hak arama özgürlüğünü ve adalete erişim hakkını da kısıtlayıcı nitelikteydi. Mahkemenin bu şekilde karar vermesi hak arama özgürlüğü ve adalete erişimi sağlayıcı örnek bir karardır” dedi.

‘DAVA İÇİN KÖYLÜ İNEĞİNİ SATIYORDU’

Türkiye’de HES, mermer ve taş ocakları nedeniyle ciddi bir doğa kıyımı yaşandığını belirten Avukat İsmail Doğan Tunçbilek, doğasever ve köylülerin bu katliamlara karşı açtıkları davalarda en büyük sorunu bilirkişi ve keşif ücretinin yüksekliğinin oluşturduğunu söyledi. Köylünün doğayı korumak adına bu ücreti karşılayabilmek için evini, ineğini, tarlasını bile satmak zorunda kaldığı birçok örnek olduğunu belirten Tunçbilek, “Bu ücretin yüksekliği nedeniyle katledilen doğasına karşı insanlarımız dava dahi açamıyordu. Ancak mahkemelerin 7- 10 bin TL gibi davacılardan istediği bu ücret hazineden karşılanabilecek. Antalya 2. İdare Mahkemesinin kararı Türkiye’nin diğer tüm bölgelerinde doğasını korumak için mücadele eden insanlara emsal temsil edecek niteliktedir” diye konuştu.