(Olgu Kundakçı / Birgün – 24 Mart 2015)

İnci Sineması arazisinde çıkan arkeolojik kalıntıları 2 No’lu Koruma Kurulu’nun tescillemesine rağmen, firma ÇED için hazırladığı dosyada arazide ‘kültür varlığı yoktur’ dedi. Kurul, yıkım için de suç duyurusunda bulundu

İstanbul’un Şişli semtindeki Halaskargazi’de tarihi İnci Sineması’nı yıkan projeye Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir kararı verildi. Bertuğbey İnşaat tarafından yapılacak otel, konut ve AVM projesinin karara dayanak olan proje tanıtım dosyasında, proje alanında 2863 sayılı Kültür Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında tescilli kültür varlığı bulunmadığı belirtiliyor. Oysa hafriyat sırasında araziden çıkan ve kepçelerle tahrip edilen tarihi kalıntının tescillenmesine dair İstanbul 2 No’lu Koruma Kurulu’nun kararı var.

Pangaltı Ermeni Katolik Mıhitaryan Manastırı ve Mektebi Vakfı’na ait arazi üzerindeki İnci Sineması’nın da yer aldığı İnci Pasajı ile dükkanlar geçen yıl yıkıldı. Hafriyat çalışmaları sırasında arazide tarihi kalıntıların çıkması üzerine 2 No’lu Koruma Kurulu, 679 ada 87 ile 64 parseldeki tarihi kalıntılara ilişkin Müze denetiminde kazı yapılmasına ve parseldeki her türlü “inşai ve fiziki müdahalenin ivedilikle durdurulmasına” karar verdi.

19. YÜZYIL SU KUYUSU
Arkeoloji Müzesi uzmanları tarafından 25 Aralık 2014 tarihinde hazırlanan raporda 87 parseldeki yapının “tuğla örgüler ve horasan harçlı su dolabı” olduğu ve “19. Yüzyılın ikinci yarısında tarımsal faaliyette sulama ihtiyacını gidermek için inşa edildiği” tespit edildi. Bu kararın üzerine 2 No’lu Kurul 2863 sayılı yasa gereğince kuyuyu korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilledi.

YIKIMA SUÇ DUYURUSU
2 No’lu  Koruma Kurulu’nun proje için Halaskargazi Caddesi üzerinde 1946’da inşa edilen İnci Pasajı’nın da yer aldığı dükkanların yıkımıyla ilgili de suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı. Kurul, bir bölümü 6306 sayılı ‘Afet Yasası’ kapsamında  ‘riskli yapı’ ilan edilerek yıkılan dükkanların tescilli yapı komşuluğunda bulunmasına rağmen, Koruma Kurulu’ndan izinsiz yıkıldığını ve bu nedenle yıkımın Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun ilke kararına aykırı olduğuna karar verdi. Bertuğbey İnşaat yetkilileri BirGün’ün sorularını yanıtsız bıraktı.