(Özgür Gelecek – İKS – 25 Mart 2015)

İstanbul-Başakşehir’de bulunan Göçmen Konutları’nın tek yeşil alanına çevik kuvvet eşliğinde girmeye çalışan yıkım ekiplerine tepki gösteren halka polis saldırdı, bir gözaltı ve fenalaşanlar var.

bas3

İstanbul-Başakşehir’de bulunan Göçmen Konutları’nın tek yeşil alanı olan parkın yıkılıp yerine imam hatip lisesi yapılmak istenmesine karşı çıkan mahalle sakinleri aylardır yaptıkları eylemler ve topladıkları binlerce imza ile seslerini duyurmaya çalışıyorlardı.

Günlerdir de nöbet tutarak yıkım ekiplerinin gizlice mahalleye girmesine engel olmaya çalışan mahalle halkı bugün TOMA ve çevik kuvvet eşliğinde mahalle giren yıkım ekiplerine karşı parkta toplanarak yıkıma izin vermeyeceklerini söylediler. Bunun üzerine polis, halka saldırdı ve görüntü aldığı gerekçesiyle Serdar Doğan isimli yurttaşı gözaltına aldı.

Şu anda park polis tarafından tamamen kapatılmış durumda. Mahalleli her gün girdiği parka giremiyor! Ancak mahallelinin ve bölgeden dayanışma için gidenlerin bekleyişi sürüyor.

Atakent Dayanışması, bütün yaşam savunucularını bugün saat 19:00‘da Arenapark Otobüs Durağı’nda buluşarak Başakşehir Göçmen Konutları direnişini ziyarete çağırıyor!

bas01

İmam hatip çok, ilkokul bile yok!

Göçmen Konutları, 1989 yılında Bulgaristan’dan göç edenler için yapılan yüzlerce konuttan oluşuyor. Geniş bir parka sahip olan Göçmen Konutları halkının talebi, bölgedeki tek yeşil alan olan parkın “yeşil alan olarak kalması”…

bas02

İmam hatip lisesi yaptırılmak istenmesine karşı çıkan halk, eğitime karşı olmadıklarını ama Türkiye’nin ilk İmam Hatip Kampüsü Mehmet Emin Saraç İ.H.K’nin konutlara 1 kilometreden daha kısa mesafede iken, buraya yakın bir ilkokul bile olmadığına dikkat çekiyorlar.

bas2

bas1

Polis saldırısından önce yurttaşlar iş makinesinin önünde fotoğraf çektirmişlerdi