(Birgün – 25 Mart 2015)

İki gün önce iş makinalarını tarafından kazı çalışmaları yapılmasına engel olan yurttaşlar, sabah saatlerinde polisin ilk saldırısının ardından parkın saç levhalarla çevrelenmesini gün boyunca protesto etti.

Müteahhit firmanın yetkililerinin açıklamalarına rağmen direnişlerini sürdürmesinin üzerine çevik kuvvetleri tekrar mahalleye sevk edildi. Polisler önce mahallelerin “çocuklar var” uyarıları üzerine saldırmaktan vazgeçti.
kil2
‘YEŞİL ALANI KORUMAK ANNELİK GÖREVİMİZ’
İnşaatla ilgili halen iki hukuki sürecin sürdüğünü vurgulayan yurttaşlar, mahkeme kararı açıklamadan inşaata başlanamayacağını söyledi. Yurttaşlarla konuşan bir polis ise herhangi bir evrak sunmadan belediyeden belge olduğunu söyleyerek, “Burası sizin değil devletin ve valiliğin malı” dedi. Polisler ayrıca inşaatın hukuka aykırı olduğunu söyleyen avukatları da “provokatörlükle” suçladı. Bu arada bir sivil polisin yurttaşları kameraya kaydetmesi dikkat çekti.

Park önünde nöbet tutan kadınlar ise “yeşil alanı korumak annelik görevimiz” şeklinde karşılık verdi. Yurttaşlar ayrıca elinde taş tutan bir polise tepki gösterdi.

14 KASIM’DAN BERİ DİRENİYORLAR
Mahalledeki yurttaşlar, parklarının yıkılarak yerine bir imam hatip okulunun inşa edilmesine karşı 14 Kasım’dan bu yana hem hukuki yollarla hem de eylemler düzenleyerek mücadele ediyor.

Mahalleye Pazar sabahı gönderilen iş makinaları parkın bulduğu yerde kazılara başlamış, ancak yurttaşların tepkisi sonrası bu çalışmalar durdurulmuştu. Yurttaşlar, tıpkı daha önce Validebağ Korusu’nda olduğu gibi, inşaat çalışmalarının polis eskortuyla yeniden başlamasından endişe duyuyor.