(Diken / Fotoğraflar : KOS Medya – 29 Mart 2015)

İstanbul ve Marmara Bölgesi’ndeki ekolojik sistemi bozacağı eleştirilerinin hedefindeki 3’üncü havalimanı projesine dair geçtiğimiz günlerde kapsamlı bir rapor hazırlayan Kuzey Ormanları Savunması, bugün de ‘İstanbul’un direnen ormanlarına, ağaçlarla kardeş olmaya gidiyoruz’ diyerek 3’üncü köprünün güzergahındaki tahribatı görüntüledi.

kuzey-ormanlari4

Fotoğraflar: @kuzeyormanlari

‘Kuzeyde AVM’ler oteller değil kestaneler, dişbudaklar yükselecek’, ‘Domuzun yuvası ormandadır ormanda kalacak’, ‘Göklerinde egzoz değil, yağmur bulutları ve kuş sürüleri yükselecek’ ve ‘Kesilip atılan kardeşilerin tek teke yeşerecek yeniden’ sloganlarıyla Gümüşdere köyünde buluşan grup, buradan ağaç katliamının yaşandığı bölgeye yürüdü.

kuzey-ormanlari

‘Onlara göre mega, bize göre katil proje’ denilen basın açıklamasında, 3’üncü köprü ve 3’üncü havalimanı projelerinin hukuksuz olduğu savunulurken, bu projelerle İstanbul’un su kaynaklarını ve akciğerlerini bir bir kaybedeceğinin altı çizildi.

Açıklamada ayrıca bölgenin en önemli kuş göç yollarının üzerinde olduğunu, dolaysıyla ekolojik sistemde büyük bir zarara neden olacağı vurgulandı.

kuzey-ormanlari1

 

kuzey-ormanlari3

 

kuzey-ormanlari2