(Sendika.org – 28 Mart 2015)

Engelli haklarını düzenleyen 2022 sayılı yasanın değişmesini ardından mücadeleye başlayan engelliler, bugün eş zamanlı eylemdeydi. 24 saatlik oturma eylemi gerçekleştirecek olan engelliler AKP’yi uyardı.

Engelliler, haklarını düzenleyen 2022 ve evde bakım hizmetini düzenleyen yasaların değiştirilmesi için bugün (28 Mart) Türkiye genelinde eş zamanlı eylemdeydi. “Uyumuyoruz, uyarıyoruz” diyen engelliler bugün saat 13.00’dan yarın 13.00’a kadar oturma eylemi düzenleyecek 164 engelli örgütünün içinde bulunduğu 2022 ve Evde Bakım Grubu, engellilerin devletten aldığı gelirleri düzenleyen yasaya dair yeni bir öneri hazırladı. 1920 yılında çıkarılan yasanın daha da gerisinde olan yasa gelir yardımını düzenliyor. Daha önce engellinin gelir durumuna bakarak belirlenen yardım artık engellinin akrabalarının gelir durumlarına göre düzenlenecek. Eğer engellinin akrabalarından herhangi biri 1 lira dahi olsa yardım yapabilecek durumda ise devlet yardımı kesiliyor.

uyum2

Toplumsal yaşama katılmada sürekli zorluklarla karşılayan engelliler, gelir yardımının çekilmesiyle bir başka kişi olmadan hayatta kalamayacak hale getiriliyor. Zaten birçok engelli ailelerinin desteğiyle kamusal alana çıkabiliyor. Gelir yardımının da kesilmesiyle birlikte engelliler evin içerisine hapsedilerek kamusal alanlardan uzaklaştırılacak.

fotoğraf 5

Türkiye genelinde eşzamanlı olarak gerçekleştirilen “Uyuyumuyoruz, uyarıyoruz” oturma eylemleri kapsamında İstanbul’da Tünel Meydanı’nda buluşan engeliler Galatasaray Meydanı’na yürüdü. Galatasaray Meydanı’nda ortak basın açıklamasını örgütler adına Türkiye Sakatlar Derneği genel Başkan Yardımcısı Turan Hançerli okudu.

‘Yasa yapmak isteyince hiç de zor değil’

fotoğraf 1

Turan Hançerli, 2 Ağustos 2013’te Resmi Gazete’de yayımlanan torba yasayla engellilerin haklarının gasp edildiğini belirtti. Engelli örgütleri olarak iki ay önce Meclis’e gittiklerini ve partilerle görüştüklerini hazırladıkları alternatif yasa tasarısını sunduklarını ifade etti. Tüm partilerin tasarıya olumlu baktıklarını ve çalışma yapacaklarını söylediklerini hatırlatan Hançerli 2 aydır hiçbir gelişmenin olmadığını vurguladı.

AKP iktidarına seslenen Hançerli, İç Güvenlik Paketi’ni ve Cumhurbaşkanı için çıkarılan örtülü ödenek kararını hatırlatarak “Görüyoruzki isteyince yasa çıkarmak hiç de zor değil” dedi. Meclis’in 5 Nisan’da kapanacağına değinen Hançerli bir gecede yasa çıkaranlar için bir haftanın yeterince uzun bir süre olduğunu söyledi.

fotoğraf 9

Taleplerimiz gerçekleşmezse, Meclis’e yürüyoruz

24 saat sürecek oturma eylemine başlamadan önce okunan basın açıklamasını sonlandırırken Taleplerinin gerçekleşmemesi halinde Engelliler Haftası’nda dört koldan Ankara’ya yürüyeceklerini ilan etti.

canak

Çanakkale Engelliler Platformu

 

Çanakkale de uyumadı

Çanakkale’de engelli dernekleri tarafından 28 Mart günü Truva Atı önünde düzenlenen basın açıklamasında, 2022 sayılı yasanın değişmesine ve engelli haklarının gasp edilmesine tepki gösterildi. Basın açıklamasında ” Uyumuyoruz, uyarıyoruz”, “Ak Saray’a değil, engelliye bütçe” sloganları atıldı. Engelliler, talepleri yerine getirilmezse Ankara’ya yürüyeceklerini dile getirdi.