(Munzur Doğal Yaşamı Koruma Derneği – 22 Mart 2015)

Munzu Doğal Yaşamı Koruma Derneği adına Haydar Çetinkaya HES ve barajlarla ilgili bilgi edinme kanunu kapsamında DSİ’ye sordukları soru ve yanıtlarını kamuoyuyla paylaştılar. DSİ’nin verdiği HES yapımları hakkındaki istatistikler tehlikenin boyutlarını gösterdiğinden çarpıcı. Açıklama şöyle:

En son olarak bilgi edinme kanunu kapsamında DSİ genel müdürlüğüne yaptığımız başvuru 18 Mart 2015 tarihinde cevaplandı.

31 Aralık 2014 tarihi itibariyle Türkiye genelini kapsayan tüm baraj ve HES projeleri hakkında detaylı bilgilerin ortaya konduğu raporun önemli ayrıntılarını kamuoyuyla paylaşmayı önemli görüyoruz.

DSİ’nin verilerine göre tamamlanan, inşaat halinde olan ve projelendirilen baraj ve HES’lerin toplam sayısı 1487’dir.
31 Aralık 2014 verilerine göre Türkiye geleninde tamamlanıp, enerji üretimine geçen Baraj ve HES projelerinin sayısı 503. Bu projelerin 65’i DSİ, 438’i ise özel sektör ve ortaklıkları ile yapılmıştır ve işletilmektedir.

İnşaat halinde olan baraj ve HES projesi sayısı 4’ü DSİ, 139’u özel sektör tarafından olmak üzere 143’dur.
Planlama ve Proje aşamasında olan ve önümüzdeki süreçte yapılması planlanan baraj ve HES sayısı ise toplamda 841’dir. Bunların 82’si DSİ’ye ait, 759 proje ise özel sektör tarafından yapılması planlanmaktadır.

Elde edilen verilerden iller bazında gerçekleştirilmek istenen baraj projelerinde ise şu çarpıcı sonuçlar ortaya çıkıyor.
Karadeniz bölgesinde yapılan hidroelektrik santrallerinin büyük çoğunluğu suyun borulara hapsedilmesi ile oluşurken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yapılan HES’lerin büyük çoğunluğu büyük ölçekli göl tipi barajlardan oluşuyor.En çok baraj projesi Karadeniz Bölgesinde. Sadece Trabzon, Artvin, Giresun, Rize illerinde ki proje sayısı 287.

31 Aralık 2014 itibariyle tamamlanmış veya inşaat halinde olan baraj veya HES Projesi bulunmayan iller ise Ağrı, Aksaray, Yozgat, Kilis, Bolu, İzmir, Çanakkale ve Osmaniye. Fakat bu illerden bazılarında da baraj ve HES projeleri proje aşamasında bulunuyor.

Bölge illerine gelince; Dersim, Elazığ, Malatya, Bingöl, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şırnak, Ağrı, Erzincan, Kars, Ardahan, Iğdır, Van, Muş, Bitlis, Hakkari, Kilis ve Adıyaman illerinde tamamlanan ve yapılması planlanan baraj ve HES’lerin toplam sayısı 290’dır.


Haydar ÇETİNKAYA


Munzur Doğal Yaşamı Koruma Derneği