(Sendika – 30 Mart 2015)

Üçüncü ODTÜ planı askıya çıktı, planı inceleyen mimarlar tünel yol projesi ile kent suçu işlenmesine devam edildiğini söyledi

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’nın üçüncüsünün askıya çıkarmasının ardından Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi Şehircilik Komisyonu planla ilgili incelemelerde bulundu ve planın ayrıntılarını bir basın toplantısı ile açıkladı.

Basın toplantısında konuşan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, üçüncü planda daha önceki planla ilgili sorunların önemli bir bölümünün devam ettiğini, arkeolojik SİT alanından geçirilmesi ve ODTÜ’nün altını oyması planlanan tünel yol projesinin bu planda da yer aldığını dile getirdi.

İkinci planda arkeolojik SİT alanının doğal SİT alanına dönüştürüldüğünü ancak buna karşın alanın arkeolojik yapısını koruduğuna dikkat çeken Candan, “ODTÜ’nün üstü kadar altı da değerlidir. Planda herhangi bir yüzeyde yapılaşma olmayacağı söylense de havalandırma bacaları ve yapılaşmaları olacak. Tünel yol, henüz ulaşım ana planında onaylanmayan gizli plan kararlarını parça parça işlenmesi anlamına geliyor. Davamızı açacağız” dedi.

tezcan_karakus_candan

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan

 

‘Seri cinayet gibi seri plan’

Plan ile Eymir Gölü’ndeki yapılaşma tehdidinin sürdüğünü, Yargıtay hizmet binasının emsalinin üçe çıkarıldığını, İncek’in yapılaşma tehdidi altında kaldığını, orman arazilerinin tehlike altında olacağını, özel orman alanlarının rekreasyon alanına dönüştürüleceğini kaydeden Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı şöyle devam etti: “Gerekmesine karşın plan açıklama raporları yok. O nedenle kafalarının gerilerindekini elimizdeki satırlardan çıkarmamız gerekiyor. İlerleyen süreçte bu plan da değişebilir, planların dördüncüsü gelebilir. ODTÜ’de seri cinayet gibi seri plan yapıyorlar.”

Seri davalara devam

Mimarlar Odası Ankara Şube Avukatı Gökçe Bolat da Ankara’da seri davalarının olduğunu, planların devamı geldikçe davaların da süreceğini belirtti. İkinci ODTÜ planına kendileriyle birlikte Yargıtay ve Ulaştırma Bakanlığı gibi 9 kamu kurumunun daha itirazı olduğunu hatırlatan Bolat, bu plana da benzer itirazlar olabileceğini kaydetti.